RegioJet ohlásil veľkú investíciu, nakúpi pätnásť lokomotív Bombardier TRAXX MS3

Nová lokomotíva Regiojet
Nový rušeň Bombardier TRAXX počas jeho historicky prvej jazdy na Slovensku. Nový typ rušňa bude spoločnosť RegioJet nasadzovať do čela vlakov z Bratislavy cez Brno do Prahy a z Košíc cez Tatry a Žilinu do Prahy. Bratislava, 28. máj 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

Dopravca RegioJet nakúpi pätnásť najmodernejších lokomotív Bombardier TRAXX MS3. Súčasťou uzavretej zmluvy so spoločnosťou Bombardier Transportation je aj opcia na dodávku desiatok ďalších lokomotív. Ide o prvú objednávku novej generácie viacsystémových rušňov určených pre výkony v osobnej vlakovej doprave.

Nová generácia viacsystémových rušňov

Ide o prvú objednávku novej generácie viacsystémových rušňov určených pre výkony v osobnej vlakovej doprave. Ako v utorok informoval RegioJet v tlačovej správe, je to najväčšia investícia v jeho histórii.

Lokomotívy nasadí na svoje súčasné aj nové vnútroštátne a medzinárodné vlakové spoje v Českej republike, na Slovensku (do Bratislavy a Košíc), v Rakúsku a Maďarsku. Celková investícia má podľa dopravcu objem zhruba desiatky miliónov eur.

RegioJet predpokladá dodávky prvých lokomotív na základe novej uzavretej zmluvy v nasledujúcom roku. Uzavretá zmluva nadväzuje na predchádzajúcu z roku 2017, na základe ktorej RegioJet kúpil lokomotívy TRAXX MS2e.

Obstaranie nových rušňov je súčasťou masívnej expanzie RegioJetu v stredoeurópskom regióne, podporia plánovaný rast výkonov dopravcu v roku 2020 až o 100 percent. Prvýkrát v praxi bude využité nové on-line riešenie pre dodávky náhradných dielov od spoločnosti Bombardier. Jeho súčasťou je plán, ktorý sa týka objednávok dielov lokomotív bez potreby vedenia vlastnej evidencie u prevádzkovateľov.

Prevádzkujú štyri stroje

„Aktuálne prevádzkujeme štyri lokomotívy TRAXX MS2e, ktoré sú spoľahlivou a osvedčenou súčasťou nášho rušňového parku,“ uviedol prevádzkový riaditeľ RegioJetu Jiří Schmidt.

RegioJet je prvým prevádzkovateľom v osobnej železničnej doprave, ktorý si objednal lokomotívy novej generácie TRAXX MS3. „Rušne radu TRAXX 3 už od začiatku tohto roka preukazujú vysokú úspešnosť v rámci komerčnej prevádzky v Taliansku,“ povedal manažér rozvoja obchodných aktivít spoločnosti Bombardier Transportation pre krajiny strednej a východnej Európy Tomáš Holý.

Nová objednávka dopravcu RegioJet zvyšuje celkový počet lokomotív TRAXX 3, v súčasnosti najmodernejších elektrických lokomotív na trhu, objednaných európskymi zákazníkmi na 170.

Dopravcovia v súčasnosti prevádzkujú viac ako dvetisíc lokomotív radu TRAXX v dvadsiatich krajinách. Spolu tieto lokomotívy ročne najazdia okolo 300 miliónov kilometrov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie RegioJet