Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vlaky RegioJet jazdia medzi Bratislavou a Komárnom od roku 2012. Foto: regiojet.sk.
29. 01. 2019 12:24 Železničná doprava od NasaDoprava.skSITA

RegioJet rokuje s rezortom dopravy o zvýšení kapacity vlakov na trati Bratislava – Komárno

Rokujú o niekoľkých variantoch, vrátane možného nasadenia  dvojpodlažných vozidiel.

Spoločnosť RegioJet, a. s., intenzívne rokuje s Ministerstvom dopravy a výstavby SR ako objednávateľom o navýšení kapacity vlakov na trati Bratislava – Komárno do konca platnosti existujúcej zmluvy.

Dôvodom je veľký nárast počtu cestujúcich. Ako dopravca v utorok informoval, rokujú o niekoľkých variantoch, vrátane možného nasadenia dvojpodlažných vozidiel.

„Ako jeden z variantov posilnenia RegioJet vidí aj možnosť dohody o spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko, a. s. (ZSSK) a možnosť prenájmu jej súprav, pretože jediné dvojpodlažné vozidlá, ktoré sú technicky schválené pre prevádzku na Slovensku, sú jednotky push-pull ZSSK (rad 951 + 051),“ uviedol hovorca RegioJet-u Aleš Ondrůj.

Niekoľko variantov zvýšenia kapacity

Nasadenie akýchkoľvek ďalších dvojpodlažných vozidiel, ktorých je v celej Európe všeobecne nedostatok, bude podľa RegioJet-u vyžadovať najprv technické schválenie pre prevádzku na Slovensku. „O tejto skutočnosti je ministerstvo dopravy informované, RegioJet na tomto variante pracuje a predloží ho čo najskôr ministerstvu dopravy,“ poznamenal Ondrůj.

Ministerstvo dopravy tak bude mať od dopravcu spolu sedem až osem variantov posilnenia kapacít na trase Bratislava – Komárno. RegioJet prevádzkuje osobnú vlakovú dopravu na tejto trati od roku 2012 na základe zmluvy s účinnosťou do konca roka 2020.

Vlak RegioJetu v Bratislave. Foto: SITA/Jana Birošová.

Rezort chce pomôcť s licenciou

Minister dopravy a výstavby Arpád Érsek nedávno požiadal RegioJet, aby na frekventovanej železničnej trati Bratislava – Komárno v rannej špičke zabezpečil poschodové vozne. Ministerstvo v utorok informovalo, že je pripravené byť nápomocné a urýchliť proces schválenia licencie týchto vlakov, aby mohli byť nasadené o niekoľko týždňov. Kapacita na sedenie by sa tak zvýšila o desiatky nových miest. Nedostatočná kapacita vlakov na uvedenej trati komplikuje cestujúcim každodenné dochádzanie do hlavného mesta.

„Situáciu na tejto trati intenzívne riešime aj vzhľadom na zhoršujúcu sa dopravnú situáciu v Bratislave, ktorej musíme čeliť. Vyzval som súkromného dopravcu, aby na trati zabezpečil poschodové vozne. Iba tak vieme zásadným spôsobom zvýšiť kapacitu a môžeme odviezť viac cestujúcich ako doteraz,“ povedal Érsek. „Sme pripravení urýchliť proces nevyhnutného schválenia týchto vozňov na Dopravnom úrade, aby mohli jazdiť čo najskôr,“ dodal minister.

Žltý vlak si vyskúšal aj minister dopravy a výstavby Arpád Érsek. Foto: SITA/Diana Černáková.

 Jednokoľajná trať je problémom

Na trhu sú dostupné poschodové vozne nemeckej výroby s kapacitou 120 miest na sedenie, čo je o 32 viac ako v inom bežnom vozni. Len pri trojvozňovej súprave by sa tak zvýšil počet sedadiel o 96 miest. Situáciu na trati podľa rezortu dopravy zároveň komplikuje to, že ide o jednokoľajovú trať a pridanie ďalšieho ranného posilového vlaku z dôvodu ich hustého vedenia v súčasnosti nie je možné.

Pribudol milión cestujúcich

RegioJet tiež informoval, že na trati Bratislava – Komárno vlani previezol takmer 3,8 milióna cestujúcich, teda o milión viac ako v roku 2017. Najvyťaženejšie spoje jazdia na úseku z Dunajskej Stredy a Kvetoslavova do Bratislavy, najviac obsadené vlaky prepravia denne 500 až 700 ľudí na jeden spoj.

Foto: SITA/Jana Birošová.

Hlavným dôvodom rekordného rastu v roku 2018 bol podľa dopravcu jeho vstup do Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji, kedy žlté vlaky začali využívať cestujúci z predmestských častí Bratislavy ako rýchlu alternatívu MHD.

Cestujúcich tiež pribudlo pre komplikácie v cestnej doprave v spojitosti s uzávierkami a stavebnou činnosťou na cestách. Táto trať je podľa RegioJet-u z hľadiska počtu cestujúcich a ich nárastu celoeurópskym unikátom a je najvyťaženejšia jednokoľajová trať na Slovensku.

K téme

RegioJet zvýši kapacitu na trati Bratislava – Komárno, nasadí dvojposchodové vozne RegioJet nasadí na trati Bratislava – Komárno od septembra poschodové vozne

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Vždy nadáva a uráža, obul sa Danko do Matoviča a kritizoval aj Kotlebu a ministra Kamenického Foto: Matej Trusa sa v zápase Fortuna ligy vážne zranil, z ihriska išiel rovno na operáciu Johnson podľa Camerona nikdy neveril v brexit a podporil ho iba pre svoju politickú kariéru Foto: K patrónke Slovenska do Šaštína prišlo viac ako 30-tisíc pútnikov Video+foto: Otec počas svadobného dňa svojej dcéry vyhodil do vzduchu vlastný dom Čo najviac ohrozuje rodiny na Slovensku? Registrované partnerstvá to podľa prieskumu nie sú Na diaľnici D1 sa zrazili dve autá, nehoda si vyžiadala aj jednu obeť

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X