Register na Slovensku odhalil vyše 26-tisíc áut so stočenými kilometrami, overiť si vozidlo pred kúpou viete aj vy

Odometer, kilometre
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Od začiatku zaznamenávania údajov do celoštátneho Registra prevádzkových záznamov vozidiel (RPZV) bolo doteraz odhalených 26 171 vozidiel so stočeným počítadlom prejdenej vzdialenosti (odometer).

Z toho 21 421 automobilov malo pozmeňované hodnoty odometra počas celkovej histórie najazdených kilometrov a u 4 750 vozidiel bola upravená posledná hodnota najazdených kilometrov.

Ako v piatok informoval Miroslav Strelec z Technickej služby kontroly originality v tlačovej správe, jediné referenčné údaje o vozidlách na Slovensku je možné získať v uvedenom registri.

Overenie ešte pred kúpou

Ľudia by si mali automobil overiť už pred kúpou a nie až následne, pričom podľa Strelca uvádzané údaje v inzerátoch hlavne o stave najazdených kilometrov sú častokrát neaktuálne a získané neoprávnene.

„Spotrebiteľov pri ojazdených vozidlách zaujímajú prioritne informácie o tom, koľko má vozidlo najazdených kilometrov a či neboli stočené. Mnohí však nevedia, ako môžu získať históriu najazdených kilometrov,“ uviedol Strelec s tým, že z nevedomosti siahnu po neoficiálnych a nedôveryhodných webových portáloch. „Mylne sa domnievajú, že získajú aktuálne a najmä overené informácie,“ hovorí.

Register poskytuje oficiálne údaje o histórii najazdených kilometrov v ODO-Passe, pričom na Slovensku je takmer tisíc jeho poskytovateľov.

Dostanete sa k viacerým informáciám

V registri je možné získať aj informácie, či sa na vozidlo nevzťahuje záložné právo, leasing, exekučná blokácia alebo možné pátranie, ako aj ďalšie údaje. Ak existujú záznamy o poškodení vozidla, možno sa dostať aj k týmto informáciám.

Register prevádzkových záznamov vozidiel je jediný celoštátny register na Slovensku, ktorý zriadilo Ministerstvo dopravy a výstavby SR so zámerom vytvoriť transparentnú históriu prevádzkových záznamov automobilov.

Denne zaznamenáva tisíce záznamov vyše 2 400 prispievateľov. Sú medzi nimi výrobcovia a predajcovia vozidiel, autoopravovne, stanice technickej kontroly, pracoviská emisnej kontroly a pracoviská originality, ako aj poisťovne, leasingové spoločnosti, polícia a ďalšie subjekty v automobilovej oblasti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Strelec
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR