Rekonštrukcia električkovej trate v Rači sa odkladá - na neurčito

Havarijný stav koľajiska v Rači sa odkladá
Havarijný stav koľajiska v Rači sa odkladá Foto: Nasadoprava.sk
  • aktualizované 13. septembra 12:55

Rekonštrukcia úseku električkovej trate medzi zástavkami Detvianska – Záhumenice v bratislavskej mestkej časti Rača, sa odkladá na neurčito. Portál Nasadoprava.sk o tom informoval Martin Žarnovický, manažér PR a marketingu Dopravného podniku Bratislava (DPB).

Opravu koľajiska ešte začiatkom júna potvrdil nie len starosta Rače Michal Drotován, ale aj Magistrát Hlavného mesta SR. Tento úsek je už dlhé roky v havarijnom stave, o čom svedčí aj opatrenie spojené so znížením rýchlosti električiek z pôvodných 40km/h na 10km/h.

Koľaje a celé podlažie sa prepadávajú, súpravy sa zasekávajú o rozbité koľajisko a pri prejazde električiek týmto úsekom nahlas škrípu, čo do veľkej miery znepríjemňuje život miestnym obyvateľom.

Oprava račianskeho „esíčka“ sa odkladá

DPB informovalo, že pôvodne naplánovaná oprava na október, sa bude musieť posunúť. Kedy by sa však mohlo začať s prácami na tomto “esíčku“, Žarnovický nepriblížil. Dôvodom oneskorenia rekonštrukcie trate v Rači, je už prebiehajúca obnova Karloveskej radiály, na ktorej došlo k zdržaniu a práce sa ukončia neskôr.

Dopravný podnik na svojej facebookovej stránke informoval, že prvá etapa rekonštrukcie by mala byť ukončená koncom októbra. Zdržanie spôsobilo viacero inžinierskych sietí pod karloveskou traťou, ktoré boli umiestnené “načierno” a kvôli nim bolo nevyhnutné projekty upravovať. V dôsledku týchto neočakávaných okolností bolo nutné dočasne pozastaviť práce na týchto úsekoch.

„S rekonštrukciou električkovej trate na konci Rače chceme začať čo najskôr. S opravou sa však môže začať až po tom, čo budeme mať opäť dostupné všetky obojsmerné električky, ktoré budú premávať z centra mesta až po zastávku Cintorín Rača. Iné tam jazdiť nemôžu, pretože by sa nemali ako otočiť,“ uviedol Žarnovický.

Obojsmerné električky sú dnes prevažne využívané v Karlovej Vsi a Petržalke, aby sa zabezpečila plynulá a plnohodnotná prevádzka z týchto mestských časti do centra.

Po rekonštrukcii sa skráti čas cestovania

Žarnovický zdôraznil, že dopravný podnik si je vedomý, že električková doprava je pre obyvateľov Rače kľúčová. „Práve preto chceme zachovať jej plnohodnotnú prevádzku aj počas rekonštrukcie tohto koncového úseku trate na Komisárky,“ zdôraznil Žarnovický.

DPB si uvedomuje, že trať je vo veľmi zlom technickom stave a električky na nich musia jazdiť zníženou rýchlosťou.

„Máme spoločný cieľ , ktorým je bratislavskú dopravu výrazne zrýchľovať, a tak sa čo najskôr musíme pustiť aj do rekonštrukcie ďalších tratí. Obyvateľom Rače napríklad skráti čas cestovania aj zrekonštruovaná električková trať na Americkom námestí, po ktorej premáva linka 3 do centra mesta,“ dodal manažér Dopravného podniku.

DPB má už firmu, ktorá úsek zrekonštruuje

Súťaž na rekonštrukciu trate vyhrala spoločnosť TSS Grade. Električková trať v Rači sa bude opravovať v úseku od križovatky s Detvianskou ulicou približne po zastávku Záhumenice.

„V rámci rekonštrukcie by mal byť tento úsek jedným z prvých, na ktorom sa Bratislavčania dočkajú aj nového vzhľadu označenia na zastávkach a ďalších prvkov, ktoré chceme prispôsobiť modernej dobe,“ uviedol manažér DPB.

Opravy by mali podľa predbežných plánov trvať dva mesiace. Počas prác budú náhradnú dopravu zabezpečovať autobusy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Žarnovický