Remišová odklepla pre Bratislavu vyše 70 miliónov z eurofondov, mesto nakúpi nové električky

Do Karlovej Vsi opäť premáva električka
Ministerka Veronika Remišová odsúhlasila vyzvanie na nákup 30 nových moderných električiek. Foto: ilustračné, SITA/Ľudovít Vaniher

Bratislava dostane 70,5 milióna eur z eurofondov na nákup nových električiek. „Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová odsúhlasila vyzvanie na nákup 30 nových moderných električiek,“ informoval v tlačovej správe Andrej Ďuríček z tlačového oddelenia ministerstva.

Vyhlasovateľom vyzvania v objeme takmer 70,5 milióna eur z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra bude Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

„Oprávnený žiadateľ Dopravný podnik Bratislava (DPB) použije eurofondy na dva národné projekty Obnova vozového parku električiek v Bratislave – 3. etapa a Električky pre Bratislavu. Nadviaže tak na doterajšiu modernizáciu mestskej hromadnej dopravy v hlavnom meste,“ doplnil Ďuríček.

Nosný systém MHD

„Ak chceme zvýšiť atraktivitu verejnej dopravy a zlepšiť životné prostredie v mestách, musíme investovať do obnovy vozidlového parku. Vďaka eurofondom bude môcť hlavné mesto nakúpiť nové veľkokapacitné a nízkopodlažné električky, ktoré prinesú pre pasažierov vyšší komfort,“ povedala ministerka investícií Remišová, ktorej rezort plní úlohu koordinátora eurofondov.

Električková doprava predstavuje nosný systém hromadnej dopravy v Bratislave. Dodnes však v hlavnom meste na niektorých linkách jazdia aj viac ako 20-ročné električky, ktoré neposkytujú požadovanú úroveň cestovania.

„Nové veľkokapacitné a nízkopodlažné električky umožnia pohodlný bezbariérový výstup a nástup pre cestujúcich so zhoršenou pohyblivosťou, ale aj deťom či ľuďom s kočíkom,“ vysvetlil Ďuríček a dodal, že kvalitnejšiu a bezpečnejšiu dopravu zaistí moderný tarifný a informačný systém, ktorého súčasťou bude tiež palubný počítač či automatické počítanie cestujúcich.

Nižšie vibrácie a hluk

Chýbať nebude ani WiFi sieť. „Výmenou električiek sa popri komforte zvýši plynulosť a rýchlosť cestovania. Obnova vozidlového parku prinesie zníženie vibrácii a hluku, čo skvalitní život v okolí električkových tratí,“ doplnil.

„Odhaduje sa, že denne do Bratislavy dochádza až 200-tisíc ľudí, a teda v bežný pracovný deň sa v meste zdržiava okolo 650-tisíc ľudí. Veľká časť využíva práve služby mestskej hromadnej dopravy,“ konštatuje Ďuríček.

Deväť liniek električiek v Bratislave v súčasnosti jazdí po koľajovej sieti dlhej takmer 43 kilometrov. „Komfort a spoľahlivosť verejnej dopravy sú pre udržateľnú mobilitu v mestách kľúčové. Investície z eurofondov do tejto oblasti budú pokračovať,“ uzavrela vicepremiérka Remišová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej ĎuríčekVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRMIRRI SR Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR