Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto: Pixabay.com.
23. 01. 2019 18:32 Ostatné od NasaDoprava.skSITA

Rezort dopravy pripraví návrh na osobnú lodnú vodnú dopravu vo verejnom záujme

Prevádzkou osobnej dopravy na Dunaji by mala byť poverená spoločnosť primárne na trase Šamorín – Bratislava. Vláda vzala na vedomie informáciu o príprave podmienok pre zriadenie národného dopravcu vo vnútrozemskej vodnej doprave.

Ministerstvo dopravy a výstavby SR začne prípravu legislatívneho návrhu na zavedenie služby vo verejnom záujme pre osobnú lodnú vodnú dopravu. Jej prevádzkou na Dunaji by mala byť poverená spoločnosť primárne na trase Šamorín – Bratislava s navrhovanými zastávkami Šamorín, Hamuliakovo, Bratislava – Eurovea a Most SNP.

Vláda v stredu vzala na vedomie informáciu ministerstva dopravy a výstavby o príprave podmienok pre zriadenie národného dopravcu vo vnútrozemskej vodnej doprave v podmienkach Slovenskej republiky, a to na základe programového vyhlásenia vlády na roky 2016 až 2020.

Rezort dopravy dal vypracovať príslušnú štúdiu realizovateľnosti zriadenia národného dopravcu vo vnútrozemskej vodnej doprave Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Verejný prístav Bratislava. Foto: vpas.sk.

Poverenie existujúceho podniku

Odporúča sa realizovať variant počítajúci s poverením existujúceho podniku zabezpečením tejto funkcie s nákupom výkonov vo verejnom záujme, aj keď je spojený so záporným hospodárskym výsledkom a odkázaný na verejné dotácie. Ďalšími variantmi sú nezriaďovanie národného dopravcu žiadnou formou a zriadenie národného dopravcu založením nového podniku.

„Voľba pravidiel nákupu služby vo verejnom záujme by mala byť výsledkom politických rozhodnutí a možnej dohody medzi verejnou správou a prevádzkovateľom. Odporúča sa dať čo najväčšiu váhu motivujúcim snahám,“ uviedlo ministerstvo dopravy v materiáli.

„Zle nastavená schéma s prílišným opieraním sa o fixné platby by mohla viesť k realizovaniu plavieb s veľmi nízkou obsadenosťou, čo rozhodne nie je cieľ,“ upozornil rezort.

Ročné náklady a počet cestujúcich

Suma ročných nákladov sa odhaduje na približne 4,8 mil. eur pri pohone plavidiel na motorovú naftu a započítaní plnej výšky odpisov do nákladov. Pri pohone plavidiel na dieselelektrický pohon by ročné náklady dosahovali zhruba 3,6 mil. eur.

Na základe modelových prepočtov bol odhadnutý dopyt v oboch smeroch na 351 tisíc cestujúcich ročne (962 denne) pri vyššej cene cestovného 1,90 eura a 573 tisíc cestujúcich ročne (1 569 denne) pri cene cestovného do jedného eura.

Ilustračné foto: pixabay.com.

Predpokladaná ročná strata

„Pri takýchto počtoch cestujúcich treba počítať so záporným hospodárskym výsledkom okolo 4 mil. eur ročne pri kalkulácii s vyššou hladinou nákladov, so záporným hospodárskym výsledkom okolo 2,9 mil. eur ročne pri kalkulácii s nižšou hladinou nákladov,“ priblížil rezort dopravy.

Náklady na jedného cestujúceho by boli 10,40 eura pri kalkulácii s vyššou hladinou nákladov, resp. 7,90 eura pri nižších nákladoch.

„Odhadované príjmy v prípade s maximálnym využitím kapacít plavidiel nedosahujú úroveň nákladov (výnosy by v krajnom, ťažko realizovateľnom variante, mohli dosiahnuť 3,6 mil. eur ročne). Pravdepodobný výnos pritom bude len zlomkom tohto maximálneho potenciálneho výnosu,“ upozornilo ministerstvo dopravy.

K téme

Na trase Viedeň – Bratislava – Budapešť začala pravidelná lodná doprava pred 189 rokmi V Bratislave chcú po dlhých rokoch obnoviť lodnú prepravu cez Dunaj

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Foto: Prezidentka Čaputová vyjadrila podporu proreformným snahám Ukrajiny Cséfalvayová vystupuje z Mosta-Híd, spomína sa v súvislosti s Dobrou voľbou Teplé počasie sa končí, prudké ochladenie prinesie na Slovensko mrazy a na hory sneh Foto: Výbor vypočúval kandidátov na ústavných sudcov, do parlamentu posunul všetkých záujemcov Opitej matke vypadla z kočíka päťmesačná dcéra a nechala ju na chodníku Zomrel hudobník Ric Ocasek, jeho kapela The Cars je v Rock’n’rollovej sieni slávy Stíhanie korupcie na Slovensku ostáva žalostné, k zmenám prispela aj kauza Kuciak

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X