Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
letisko, pristávanie, lietadlo
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Getty Images
11. 09. 2019 13:00 LetectvoPoprad od NasaDoprava.skSITA

Riaditeľka popradského letiska dementovala správy o dezolátnom stave dráhy, ale opravu potrebuje

Riaditeľka akciovej spoločnosti Letiska Poprad – Tatry Ivana Herkeľová medializované správy o dezolátnom stave dráhy na letisku dementovala.

Dráha je v prevádzkyschopnom stave, každoročne sa dopravným úradom vykonáva jej audit, či je spôsobilá a či spĺňa bezpečnostné kritéria. Pokiaľ by dráha alebo pohybové plochy nespĺňali tieto kritéria, tak by nám bolo odobraté prevádzkové povolenie,“ uviedla pre agentúru SITA s tým, že každoročne sa vykonávajú periodické opravy dráhy.

Potvrdila však, že dráha bude potrebovať generálnu opravu v hodnote do 40 miliónov eur, a to v horizonte piatich až desiatich rokov.

Nemajú potrebné financie

Popradské letisko má vzletovo-pristávaciu dráhu v dĺžke 2 600 metrov a šírke 45 metrov. Na jej katastrofálny stav poukázal počas septembrového zasadnutia mestského zastupiteľstva popradský poslanec Milan Baran, podľa ktorého rozvoj letiska a prilákanie nových dopravcov nie je možný bez jej rekonštrukcie či rozšírenia.

Popradský primátor Anton Danko však upozornil, že financie potrebné na zásadnú rekonštrukciu nemá ani letisko, ani mesto Poprad či Vysoké Tatry, ktoré sú akcionármi spoločnosti. „Jednoznačne sa o to musí zaujímať štát, ale neviem, či má štát v záujme riešiť naše letisko,“ povedal.

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, ktoré je majoritným akcionárom spoločnosti Letisko Poprad – Tatry, vo svojom stanovisku pre SITA uviedlo, že o zámere vie, no prvoradým kritériom pre začatie realizácie je zabezpečenie potrebného finančného krytia.

Zároveň informovalo, že v podnikateľskom pláne letiska, respektíve v pláne investícií na rok 2019, sa s rekonštrukciou dráhy neuvažuje. „Za súčasného ministra sa akcionári dohodli, že sa nejde do opravy dráhy, ale do zvýšenia prevádzky letiska,“ uviedla riaditeľka letiska.

Potrebná komplexná rekonštrukcia

Problémom zlého technického stavu dráhy sa spomínaný rezort zaoberal ešte v roku 2011. Vo svojom návrhu zámerov fungovania malých letísk hovoril okrem iného o potrebe vykonať komplexnú rekonštrukciu vzletovej a pristávacej dráhy. Odhadované náklady na generálnu rekonštrukciu mali vtedy dosahovať okolo 70 miliónov eur.

Letisko pod Tatrami financiami na rekonštrukciu nedisponuje, vlani hospodárilo so stratou vo výške 221-tisíc eur. Každoročne síce dostáva dotácie od ministerstva dopravy, no tie sú určené najmä na bezpečnostnú ochranu letísk a výkon záchranných a hasičských služieb a oslobodené lety od odplát. Vlani dostalo viac ako 661-tisíc eur.

V súčasnosti ministerstvo vypracovalo podrobnejšiu právnu úpravu a to s ohľadom na možnosť poskytovať verejné financie, formou finančného príspevku, aj na účely prevádzky letiskovej infraštruktúry a investícií do letiskovej infraštruktúry,“ uvádza sa v stanovisku rezortu.

Téme letiska sa bude venovať aj najbližšie zasadnutie mestského zastupiteľstva, v rámci programu mu bude patriť samostatný bod.

Letisko Poprad – Tatry sa nachádza v nadmorskej výške 718 metrov a patrí k najvyššie položeným letiskám pre prepravné lietadlá v strednej Európe. Situované je približne 200 metrov od diaľničného uzla, spájajúceho mesto Poprad s Vysokými a Nízkymi Tatrami.

Vlani prepravilo takmer 89-tisíc pasažierov v rámci pravidelných leteckých liniek aj charterových letov. Už niekoľko rokov ponúka celoročné pravidelné letecké spojenie s Londýnom, a to trikrát do týždňa.

K téme

Ryanair pozastavuje svoju linku do Košíc, dôvodom je kríza spôsobená uzemnením Boeingov 737 Max Predstavili nový 3D skener na príručnú batožinu, na letisku Heathrow ho už používajú

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Cséfalvayová vystupuje z Mosta-Híd, spomína sa v súvislosti s Dobrou voľbou NAKA zastavila trestné stíhanie vydierania exprezidenta, Fico sa podľa Kisku usvedčuje sám Fanúšik, ktorý napadol Mitreu, dostane doživotný zákaz vstupu na zápasy Slovana Bratislava Slovan nechce hrať pred prázdnymi tribúnami, ponúka voľné vstupenky pre deti Foto: Prezidentka Čaputová vyjadrila podporu proreformným snahám Ukrajiny Zomrel hudobník Ric Ocasek, jeho kapela The Cars je v Rock’n’rollovej sieni slávy Opitej matke vypadla z kočíka päťmesačná dcéra a nechala ju na chodníku

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X