Rozhodnutie o tendri na dostavbu diaľnice D1 s tunelom Višňové ešte preskúma ÚVO

||
Úsek diaľnice D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala s tunelom Višňové. Foto: ilustračné, NDS. www.facebook.com

Tender Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s., (NDS) na dostavbu úseku diaľnice D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala s tunelom Višňové dodatočne preverí Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). Začalo sa mimoodvolacie konanie na preskúmanie rozhodnutia úradu z apríla 2021, keď pri kontrole zákazky pred uzavretím zmluvy nezistil porušenie zákona o verejnom obstarávaní, ktoré malo alebo mohlo mať vplyv na výsledok verejného obstarávania. Úrad informoval o začatí mimoodvolacieho konania na základe podnetu Ministerstva dopravy a výstavby SR vo Vestníku verejného obstarávania.

Súťažný dialóg

NDS vyhlásila verejné obstarávanie formou súťažného dialógu na dokončenie rozostavanej stavby diaľnice v dĺžke 13,5 kilometra, z toho tunel 7,5 kilometra, vo februári 2020. Odhadovaná hodnota vypracovania projektovej dokumentácie a stavebných prác na tri roky bola takmer 261 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

Diaľničiari po vyhodnotení troch ponúk uzavreli zmluvu o dielo so Združením Skanska – Višňové na čele so spoločnosťou Skanska SK, a. s., v apríli 2021, s prácami začali o mesiac neskôr.

Zaviazal sa dostavať

Vybraný nový zhotoviteľ sa zaviazal diaľničný úsek s problematickým tunelom dostavať pôvodne zhruba za 255 miliónov eur bez DPH. Plánoval to stihnúť zhruba za tisíc dní, teda 33 mesiacov od začatia prác vlani v máji, čiže približne do februára 2024.

Pre nevyhnutné opravné práce v tuneli po predošlom zhotoviteľovi, ktorý mal úsek vybudovať do roka 2019, ale zo stavby odišiel, sa lehota výstavby podľa odhadov môže predĺžiť predbežne do konca roka 2024. Zmluvná cena sa po ďalšej zmene priebežne zvýšila skoro na 262 miliónov eur bez DPH.

Predlžuje sa tender

Zároveň sa predlžuje samostatný tender na dodanie technológie tunela Višňové, vrátane informačného systému diaľnice D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala. NDS nedávno druhýkrát predĺžila lehotu na predkladanie a otváranie ponúk v tejto súťaži na 30. novembra. Odhadovaná hodnota zákazky plánovanej na dva roky je zhruba 71,5 milióna eur bez DPH.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNDS Národná diaľničná spoločnosťÚVO Úrad pre verejné obstarávanie