Rozsiahle dopravné obmedzenia od piatka výrazne ovplyvnia premávku v Bratislave

||
Pristavny most na diaľnici D1 v Bratislave. Foto: facebook.com.

Od 15. februára od 20:00 budú pre výstavbu napojenia R7 na Bajkalskú a Prístavnú ulicu a na D1 uzavreté prejazdy okružnou križovatkou Prievoz pod Prístavným mostom. Zároveň budú úplne uzavreté zjazdné vetvy D1 v úseku 5,2 – 6 km z Prístavného mosta.

Rozsiahle dopravné obmedzenia v Bratislave pre stavbu rýchlostnej cesty R7 (PPP projekt spolu s diaľnicou D4) a podzemnej komunikácie pre novú autobusovú stanicu na Ulici Mlynské Nivy výrazne ovplyvnia premávku v hlavnom meste. Od piatku 15. februára od 20:00 budú z dôvodu výstavby napojenia R7 na Bajkalskú a Prístavnú ulicu a na diaľnicu D1 uzavreté prejazdy okružnou križovatkou Prievoz pod Prístavným mostom.

Zároveň budú úplne uzavreté zjazdné vetvy D1 v úseku 5,2 – 6 km z Prístavného mosta na Slovnaftskú ulicu a v opačnom smere na Prístavnú, resp. Slovnaftskú ulicu. Ako informovala Národná diaľničná spoločnosť, a. s., toto obmedzenie bude do 31. augusta do 24:00. Dotknuté dopravné prúdy budú presmerované na komunikácie Gagarinova/Bajkalská.

Bratislava - obmedzenia
Cesta Mlynské nivy pošas výstavby novej autobusovej stanice. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Vodiči si musia nájsť obchádzky

Dopravný analytik Jozef Drahovský informoval, že ide o vyvolané obmedzenia v súvislosti s uvedenými stavbami. „Bude uzatvorená doprava na konkrétnych trasách a vodiči si budú musieť nájsť obchádzky. MHD sa tiež prispôsobuje a presunula linky na náhradné trasy. Asi najciteľnejšie bude obmedzenie v smere na Podunajské Biskupice, kde aj bez obmedzenia sa každý deň v poobednej dopravnej špičke tvoria kolóny,“ uviedol vo štvrtok Drahovský pre agentúru SITA.

To, či bus pruhy pre verejnú dopravu na Gagarinovej a Bajkalskej ulici, či záchytné parkoviská bez posilnenia spojov budú postačovať, sa podľa odborníka ešte len uvidí. Dá sa to však korigovať podľa potreby. „Keď ľudia zistia, že s MHD sa dostanú do cieľa rýchlejšie a pohodlnejšie a nebudú potrebovať prepravovať náklad, tak sami vymenia auto za MHD,“ predpokladá Drahovský. Dopravné obmedzenia sa týkajú najmä východnej časti Bratislavy. „Odporúčam motoristom už pred štartom si zapnúť on-line navigáciu a podľa nej sa rozhodnúť či ísť MHD, alebo autom a kadiaľ,“ dodal Drahovský.

Križovatka ulíc Mlynské nivy a Karadžičova v Bratislave. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Nápor presmerovanej dopravy

Koncesionár projektu D4/R7 Zero Bypass Limited (Obchvat Nula) informoval, že vplyv uzávierok na dopravu bol preskúmaný dopravným modelom vypracovaným v súčinnosti so spoločnosťou HB Reavis a v súvislosti uzávierkou Mlynských Nív pre potreby výstavby autobusovej stanice a podzemnej kruhovej križovatky.

„Na základe týchto skúmaní boli vybraté obchádzkové trasy, ktoré boli vyhodnotené ako najoptimálnejšie, aby zvládli očakávaný nápor presmerovanej dopravy z priľahlých smerov,“ uviedla vo štvrtok pre agentúru SITA manažérka koncesionára pre vzťahy s verejnosťou Lenka Kubejová.

Koncesionár žiada cestujúcich, ak je to možné, aby v čase uzávierok využili mestskú hromadnú dopravu. „V prípade motoristov by sme chceli všetkých poprosiť o dodržiavanie pravidiel cestnej premávky, trpezlivosť a ohľaduplnosť pri prejazde obchádzkovými trasami,“ dodala Kubejová.

Podrobnejšie informácie o uzavretých úsekoch a obchádzkových trasách sú na stránke www.d4r7.com, facebookovom profile D4R7 aj na portáli hlavného mesta www.zvladneme.to.

Ilustračné foto: ndsas.sk.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom