Rusko naďalej porušuje pravidlá medzinárodného letectva a nekalými praktikami obchádza sankcie

Aeroflot
Foto: SITA/AP

Európska komisia (EK) podporila rozhodnutie Medzinárodnej organizácie civilného letectva (ICAO) vyzvať Ruskú federáciu, aby okamžite prestala porušovať medzinárodné pravidlá v letectve pre zachovanie bezpečnosti a bezpečnostnej ochrany civilného letectva.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Narúšanie vzdušného priestoru Ukrajiny

Ako informovala eurokomisia, ICAO poukázalo na narušenie zvrchovaného vzdušného priestoru Ukrajiny v kontexte ruskej vojenskej agresie a na úmyselné a pokračujúce porušovanie viacerých bezpečnostných požiadaviek, čím sa ruská vláda snaží obchádzať sankcie Európskej únie.

Medzi tieto opatrenia podľa EK patrí nelegálna dvojitá registrácia lietadiel, ktoré boli odcudzené lízingovým spoločnostiam v Rusku a povolenie ruským leteckým spoločnostiam prevádzkovať tieto lietadlá na medzinárodných trasách bez platného osvedčenia o letovej spôsobilosti, ktoré je nevyhnutným bezpečnostným osvedčením.

Rusko ignoruje medzinárodné predpisy

ICAO, ktoré ako agentúra Organizácie spojených národov (OSN) zodpovedá za reguláciu leteckej dopravy, informovala svojich 193 členských štátov o flagrantnom nerešpektovaní kľúčových právnych predpisov v oblasti medzinárodného letectva zo strany Ruska. Túto otázku predloží na svojom najbližšom valnom zhromaždení, ktoré sa uskutoční od 27. septembra do 7. októbra 2022.

„Je mimoriadne dôležité, aby všetky krajiny chránili medzinárodný systém leteckej dopravy, ktorý má svoje pravidlá, a to v záujme bezpečnosti cestujúcich a posádok,“ upozornila eurokomisárka pre dopravu Adina Văleanová.

„Rusko naďalej nerešpektuje základné pravidlá medzinárodnej leteckej dopravy a svoje letecké spoločnosti inštruuje, aby konali v rozpore s týmito pravidlami,“ dodala.

Ohrozovanie bezpečnosti ľudí

Vysoký predstaviteľ a podpredseda eurokomisie Josep Borrell povedal, že cieľom sankcií EÚ je zastaviť bezohľadnú a neľudskú inváziu Ruska na Ukrajinu.

„Vítam správu ICAO, ktorá poukazuje na ďalší príklad flagrantného ignorovania medzinárodných pravidiel a noriem zo strany Ruska, čo ohrozuje životy ľudí vrátane ruských občanov,“ uviedol.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adina VăleanováJosep Borrell
Firmy a inštitúcie Európska komisia (EK)