Ryanair po kritike upustil od testov v afrikánčine pre Juhoafričanov, chcel tým bojovať proti falošným pasom

Ryanair
Lietadlo spoločnosti Ryanair. Foto: ilustračné, SITA/AP.

Nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair upustila od kontroverznej požiadavky, aby cestovatelia z Juhoafrickej republiky pre potvrdenie svojej národnosti absolvovali test v afrikánčine.

Oznámil to generálny riaditeľ spoločnosti Michael O’Leary, na ktorého sa odvoláva spravodajský portál BBC.

Neúspešným vrátili peniaze

Ryanair tvrdí, že pravidlo, ktoré vyvolalo vlnu kritiky, bolo zamerané na boj proti ľuďom s falošnými pasmi, za ktorých ho pokutujú.

Test v afrikánčine obsahoval otázky ako, aká je medzinárodná predvoľba Juhoafrickej republiky, aké je jej hlavné mesto a kto je súčasným prezidentom krajiny. Každému cestujúcemu, ktorý neuspel, odmietli možnosť cestovať a vrátili mu náklady na letenku.

Nedáva to žiadny zmysel

„Náš tím vydal test v afrikánčine s 12 jednoduchými otázkami. Nemajú problém dokončiť to. Ale tiež sme to nepovažovali za vhodné. Takže sme ukončili test v afrikánčine, pretože to nedáva žiadny zmysel,“ povedal O’Leary novinárom.

Afrikánčina je jeden z 11 oficiálnych jazykov Juhoafrickej republiky a je prvým jazykom len asi 13 % obyvateľov krajiny. Jej základom je holandčina a spája sa s juhoafrickým apartheidným režimom, ktorý v krajine padol v roku 1994.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michael O’Leary
Firmy a inštitúcie Ryanair