Ryanair pozastavuje svoju linku do Košíc, dôvodom je kríza spôsobená uzemnením Boeingov 737 Max

Ryanair, lietadlo
Lietadlo leteckej spoločnosti Ryanair. Foto: ilustračné, SITA/AP

Letecká spoločnosť Ryanair ruší na obdobie zimného letového poriadku 2019/2020 letecké spojenie Londýn – Košice z dôvodu globálnej leteckej krízy spôsobenej uzemnením Boeingov 737 MAX. Linka bola prevádzkovaná od apríla 2019 trikrát týždenne. V tlačovej správe o tom informovalo Letisko Košice.

Ryanair očakáva v roku 2020 o 5 miliónov menej prepravených cestujúcich ako pôvodne plánoval. Dôvodom sú omeškané dodávky lietadiel Boeing 737 MAX. V tomto roku mal mať vo flotile päť týchto lietadiel a do leta 2020 až 58 lietadiel tohto typu.

Pokles dodávok oproti plánu mal v celej sieti Ryanairu za následok zatváranie základní a aj liniek, ktoré už boli v predaji. Z letiska Southened boli okrem Košíc pozastavené letecké spojenia aj do destinácií Dubrovník, Kodaň a Kluž.

Mimoriadne turbulentné odvetvie

Rozhodnutie leteckej spoločnosti Ryanair zrušiť v zimnom letovom poriadku 2019/2020 letecké spojenie musíme prijať ako fakt. Doteraz nevyriešený problém s lietadlami Boeing 737 MAX a silný konkurenčný boj nízkonákladových spoločností na európskom nebi nás opätovne zasiahol. Letecký priemysel je mimoriadne turbulentné odvetvie a regionálne letiská sú akýmkoľvek krízam vystavené ako prvé,“ uviedol výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva letiska Košice Michael Tmej.

Dodal, že s Ryanairom, ale aj inými leteckými spoločnosťami, budú naďalej intenzívne komunikovať a presviedčať ich na otvorenie najmä tých leteckých spojení, po ktorých je dlhodobo intenzívny dopyt – ako napríklad Dublin, či viacero destinácií v severnom Anglicku.

Nárok na kompenzácie

Nateraz posledný let na tejto linke je plánovaný na 26. októbra tohto roku. Cestujúci, ktorí majú zakúpené letenky na termíny po tomto dátume, majú nárok na kompenzácie a je potrebné, aby v tejto súvislosti kontaktovali priamo leteckého dopravcu. Cestujúci budú môcť vďaka ďalšiemu nízkonákladovému prepravcovi Wizz Air aj naďalej lietať z Košíc do Londýna sedem krát týždenne.

Na Košickom letisku momentálne pôsobia Austrian Airlines, LOT Polish Airlines, České Aerolínie, Eurowings a Wizz Air, s ktorými môžu cestujúci naďalej lietať do celého sveta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Ryanair