Ryanair verí lietadlám Boeing 737 MAX, zvýšil svoju objednávku

Boeing 737 MAX
Lietadlo Boeing 737 MAX. Foto: archívne, SITA/AP

Írsky nízkonákladový prepravca Ryanair vo štvrtok navýšil objednávku lietadiel Boeing 737 MAX o ďalších 75 kusov. Celkovo chce kúpiť 210 týchto strojov.

Boeing 737 MAX má v porovnaní s inými lietadlami menšiu spotrebu a cestujúcim ponúka vyšší komfort, uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Michael O’Leary.

Stroje uzemnili po nehodách

Vyjadril tiež nádej, že vakcína proti koronavírusu bude široko dostupná a letecká doprava sa v nadchádzajúcom roku zotaví. Finančné podmienky transakcie neboli zverejnené.

Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) minulý mesiac povolil obnovenie prevádzky lietadiel Boeing 737 MAX. Stroje uzemnili vlani po tom, čo vyšetrovanie dvoch smrtiacich nehôd odhalilo konštrukčné chyby. Lietadlá sa môžu vrátiť do vzduchu pod podmienkou úprav kriticky dôležitého softvéru a zaškolenia pilotov na letových trenažéroch.

EASA skúma žiadosť Boeingu

Európska agentúra pre bezpečnosť letectva (EASA) začala skúmať žiadosť spoločnosti Boeing o schválenie letov stroja Boeing 737 MAX minulý týždeň v utorok. Vo veci má rozhodnúť do 28 dní.

Lietadlá Boeing 737 MAX sa začali používať v roku 2017. V prevádzke ich bolo takmer 400. Po leteckých nešťastiach predvlani v Indonézii a minulý rok v Etiópii, ktoré si vyžiadali spolu 346 ľudských životov, ich museli prestať používať. Vyšetrovatelia poukázali na automatizovaný systém letovej kontroly (MCAS), ktorý na základe chybných údajov zo senzorov tlačil nos lietadiel smerom nadol.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom