Ryanair za svoj tretí účtovný kvartál vykázal čistú stratu 20 mil. eur

Letisko Bratislava - Ryanair
Lietadlo spoločnosti Ryanair na bratislavskom letisku. Foto: bts.aero.

Dôvodom podľa firmy bolo to, že cena leteniek klesla o 6 % pre nadbytočnú kapacitu v leteckej preprave v Európe počas zimného obdobia.

Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair za október až december, čiže za svoj tretí účtovný kvartál, vykázala čistú stratu v sume 20 mil. eur. Tá nezahŕňa výsledky rakúskeho prepravcu Laudamotion. Toho Ryanair úplne prevzal v decembri. Spoločnosť o tom informovala v správe, ktorú v pondelok poskytla agentúre SITA.

„Hoci strata 20 mil. eur bola sklamaním, upokojuje nás, že išlo úplne o výsledok toho, že ceny leteniek boli nižšie, ako sa očakávalo,“ uviedol generálny riaditeľ Ryanairu Michael O’Leary.

Dodal, že vedľajšie príjmy firmy v jej treťom kvartáli síce výrazne stúpli, a to o 26 percent. Ich rast však vyvážili vyššie náklady na palivá a zamestnancov.

Foto: pixabay.com.

Za celý rok rátajú so ziskom

Počet cestujúcich, ktorých počas októbra až decembra prepravil, sa zvýšil o 8 percent na 33 miliónov. Vedľajšie príjmy sa zvýšili o 26 percent na 557 miliónov eur.

Priemerná cena leteniek sa však znížila o 6 percent pod úroveň 30 eur. Dôvodom bola nadbytočná kapacita v leteckej preprave v Európe počas zimného obdobia.

Ryanair potvrdil svoj plán, ktorý ráta s tým, že za účtovný rok 2019 dosiahne zisk v pásme 1 mld. až 1,1 mld. eur. Opäť to bude bez zahrnutia výsledkov Laudamotion.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Ryanair