Rýchlostnú cestu R2 Mýtna - Tomášovce postaví skupina na čele s českým Metrostavom

R1. rýchlostná cesta
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 12. júna (WebNoviny.sk) – Rýchlostnú cestu R2 Mýtna – Tomášovce v dĺžke 13,5 kilometra v okrese Lučenec postaví skupina firiem na čele s českou spoločnosťou Metrostav, a. s, Praha.

Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) prijala ponuku skupiny vo výške 127,7 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty a plánuje s ňou uzavrieť zmluvu v závere júna.

Výstavba má trvať dva roky

Ako v stredu pre agentúru SITA potvrdila hovorkyňa NDS Michaela Michalová, výstavba úseku R2 by sa mohla začať 15. júla a trvať dva roky. Ďalšími členmi úspešnej skupiny dodávateľov sú spoločnosti Hochtief SK, s. r. o., Bratislava a Hochtief CZ, a. s., Praha.

NDS dostala vo verejnej súťaži vyhlásenej vlani vo februári ponuky šiestich uchádzačov, predpokladaná cena za výstavbu R2 Mýtna – Tomášovce bola 161,8 mil. eur bez DPH. „Uchádzač bol požiadaný 10. júna o poskytnutie súčinnosti na uzatvorenie zmluvy o dielo. Uchádzač má na poskytnutie súčinnosti desať pracovných dní,“ uviedla Michalová. Následne zmluvu schvália NDS a Ministerstvo dopravy a výstavby SR. „Ak uchádzač poskytne súčinnosť v stanovenej lehote, NDS predpokladá podpis zmluvy posledný júnový týždeň,“ priblížila hovorkyňa NDS.

Diaľničiari môžu podpísať zmluvu s vybraným uchádzačom po tom, čo Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) zamietol námietky jedného z uchádzačov proti vylúčeniu z tendra. Úrad rozhodol, že NDS bola oprávnená vylúčiť navrhovateľa z dôvodu nedoručenia písomného vysvetlenia ponuky v určenej lehote. „Úrad pre verejné obstarávanie potvrdil, že Národná diaľničná spoločnosť pri vyhodnocovaní súťaže postupovala plne v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní,“ poznamenala Michalová.

NDS vylúčila dvoch uchádzačov

Kritériom pri vyhodnocovaní ponúk na zhotoviteľa R2 Mýtna – Tomášovce bola cena. NDS vyhodnotila cenové ponuky štyroch zo šiestich uchádzačov. Skupina na čele s Metrostavom predložila spomínanú ponuku vo výške 127,7 mil. eur bez DPH. Združenie v zložení Eurovia SK, a. s., Košice (vedúci člen) a Eurovia, a. s., Praha navrhlo cenu 144,7 mil. eur a združenie SMS, a. s., Banská Bystrica (vedúci člen), M-Silnice, a. s., Pardubice a EKO SVIP, s. r. o., Sabinov 145,4 mil. eur. Združenie Strabag, s. r. o., Bratislava (vedúci člen), Doprastav, a. s, Bratislava a Váhostav – SK, a. s., Bratislava ponúklo 146,9 mil. eur bez DPH.

NDS vylúčila dvoch uchádzačov – združenie firiem Todini, Cesty SK, s. r. o., a Cedis, s. r. o. (ponúklo cenu 129,9 mil. eur) a skupinu Cesty Nitra, a. s., a PORR, s.r. o. (138,5 mil. eur). „Uvedené spoločnosti nedoručili vysvetlenie ponuky v stanovenej lehote. Námietku podalo združenie Cesty Nitra a PORR. Úrad pre verejné obstarávanie námietku zamietol,“ dodala Michalová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosť