S podporou IROP bolo v súčasnom programovom období vybudovaných 382 kilometrov cyklotrás

cyklotrasa
Foto: ilustračné, Getty images

V súčasnom programovom období bolo vybudovaných 382 kilometrov cyklotrás s podporou Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), ktorý spadá pod rezort investícií.

Spomedzi nich vzniklo takmer 66 kilometrov cyklotrás vďaka výzve na podporu nemotorovej dopravy v regiónoch. V tlačovej správe o tom informuje odbor komunikácie Ministerstva investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR).

Zmysluplná alternatíva

Podľa ministerky Veroniky Remišovej (Za ľudí) je cyklodoprava zmysluplnou a plnohodnotnou dopravnou alternatívou, ktorá je lacná, ekologická a zdravá.

Jednou z oblastí, ktorú podporujeme z eurofondového programu IROP, je práve rozvoj cyklodopravy na Slovensku a budovanie nových a cyklotrás, ktoré sú bezpečné pre cyklistov, chodcov aj šoférov,“ vyhlásila.

Najviac projektov

V rámci nedávno vyhodnotenej výzvy, vyhlásenej od augusta 2020 do mája 2021, uspelo 29 projektov z rôznych častí Slovenska s výnimkou Bratislavského a Žilinského kraja.

Najviac, osem projektov sa uskutoční v Nitrianskom kraji. Sú medzi nimi napríklad dva projekty „Do práce ekologicky“, ktoré patria do Ponitrianskej cyklomagistrály.

Tá po dobudovaní prepojí Topoľčany, Nitru, Šurany, Nové Zámky, Kolárovo a obce pri rieke Nitra s medzinárodnou cyklistickou trasou Eurovelo 6, ktorá vedie od Atlantického oceánu až po Čierne more a prechádza aj Nitrianskym krajom.

Vážska cyklomagistrála

Sedem projektov poteší cyklistov v Trnavskom kraji a šestica projektov rozšíri možnosti cyklodopravy v Trenčianskom kraji. Obidva kraje pritom uspeli s projektmi, ktoré sú súčasťou jednej z našich najdôležitejších cyklotrás – Vážskej cyklomagistrály.

Vedie popri rieke Váh a jej kanáloch cez tri kraje – Trnavský, Trenčiansky a Žilinský kraj. Zámerom je vytvoriť bezpečnú cyklocestu, ktorá zlepší možnosti nielen pre rozvoj cykloturizmu, ale aj na cestu do práce, školy či za službami. Z programu IROP išlo na budovanie 100-kilometrovej trasy doteraz spolu takmer sedem miliónov eur.

Podporu získala aj cyklotrasa v podjazde pod Univerzitným mostom v Nitre, ktorá prepojila dve cyklocesty, tiež cyklotrasa, ktorá bezpečne spojila Dubnicu nad Váhom s jeho mestskou časťou Prejta, ako i tri cyklotrasy v Brezne (C2, C5 a C10), 1. etapa cyklistického prepojenia Trnavy s Bohdanovcami nad Trnavou a Špačincami a iné.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Veronika Remišová
Firmy a inštitúcie MIRRI SR Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR