Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cesty
Ilustračné foto: SITA/Jana Birošová.
12. 12. 2018 17:36 Cestná doprava od NasaDoprava.skSITA Diskusia

Sadzby mýta sa od začiatku budúceho roka mierne zvýšia

Od 1. januára 2019 budú sadzby mýta vyššie od 0,001 až 0,007 eura na kilometer. Vláda schválila zmenu nariadenia, ktorým sa ustanovuje spôsob výpočtu mýta, výška sadzby mýta a systém zliav zo sadzieb mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácií.

Sadzby mýta za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest, ako aj ciest prvej triedy pre vozidlá nad 3,5 tony sa od 1. januára 2019 zvyšujú o 0,001 až 0,007 eura za kilometer.

Rozhodla o tom v stredu vláda zmenou nariadenia, ktorým sa ustanovuje spôsob výpočtu mýta, výška sadzby mýta a systém zliav zo sadzieb mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácií. Návrh predložil na rokovanie vlády minister dopravy a výstavby Arpád Érsek.

Vplyv inflácie na úpravu sadzieb

Dôvodom úpravy sadzieb mýta je to, že medziročná miera inflácie meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien podľa údajov Štatistického úradu SR dosiahla v septembri hodnotu 2,7 %.

Na základe zákona o výbere mýta sa výška sadzieb mýta totiž upravuje aj o harmonizovaný index spotrebiteľských cien v medziročnom porovnaní k septembru predchádzajúceho roka. Výška sadzieb mýta sa upravuje každoročne k 1. januáru nasledujúceho roka a zaokrúhľuje sa na tri desatinné miesta nahor.

Ilustračné foto: google.sk.
Výber mýta by mal vzrásť o deväť miliónov eur

Ministerstvo dopravy a výstavby SR predpokladá, že príjmy Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s. (NDS) z výberu mýta sa vplyvom nárastu sadzieb zvýšia v roku 2019 o 8,8 mil. eur, v roku 2020 o 9,1 mil. eur a v roku 2021 o 9,3 mil. eur. Výdavky NDS by sa v tomto roku mali zvýšiť o 804 tis. eur z dôvodu implementácie zmeny nastavenia geomodelu.

Náklady dopravcov na mýto vzrastú

„Zvýšením sadzieb mýta bude v konečnom dôsledku dochádzať k zvýšeniu nákladov dopravcov za úhradu mýta. Zvýšenie týchto finančných nákladov na podnikateľské prostredie nie je možné objektívne vyčísliť,“ oznámil rezort dopravy v analýze vplyvov.

Ilustračné foto: pixabay.com.

„Priemerné náklady slovenského dopravcu disponujúceho vozidlami mýtnej kategórie 12 t a viac by podľa zvýšených mýtnych sadzieb s účinnosťou od 1. 1. 2019 predstavovali ročný nárast o 263 eur bez DPH,“ dodalo ministerstvo dopravy s tým, že ide o modelový príklad na základe expertného odhadu. Uvedený modelový príklad bol vybratý na základe najfrekventovanejšieho typu dopravcov disponujúcich vozovým parkom podľa kategórií mýtnych sadzieb.

Odporúčané články

Zamestnancom v prešovskom dopravnom podniku zvýšia platy, odborári sa dohodli so zamestnávateľom Prezident podpísal novelu zákona o výbere mýta

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čaputová v Bruseli podporila voľbu zo zahraničia, dôležitou je aj otázka životného prostredia Giba nerozumie konaniu poslancov a hovorí, že Ústavný súd SR bude minimálne do septembra nekompletný Nezamestnaných čaká menej behania po úradoch, o dávku bude možné žiadať aj na úrade práce Trnava vystupuje zo Združenia miest a obcí Slovenska, primátor Bročka vysvetlil dôvod Prezidentka Čaputová svoj postoj k vymenovaniu ústavných sudcov nemení a víta Dankovo vyjadrenie Horúčavy ohrozujú aj zvieratá. Ako ich chrániť? Polícia našla telo YouTubera menom Etika, ktorý nedávno zverejnil video o samovražde Voľba kandidátov na ústavných sudcov: Koalícia hovorila o dohode na menách, ale zvolili iba Pfundtner

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X