Samoobslužný systém vo vlakoch začína platiť na štyroch regionálnych tratiach na východe Slovenska

Foto: ilustračné, www.facebook.com

Na štyroch železničných regionálnych tratiach na východe Slovenska môžu cestujúci od 1. júla využívať samoobslužný výpravný systém (SVS).

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., (ZSSK) ho zaviedla na linkách Humenné – Medzilaborce mesto, Prešov – Bardejov, Humenné – Stakčín a Košice – Moldava nad Bodvou mesto.

24-hodinové lístky

V súvislosti so zmenami prepravných podmienok od piatka tiež zavádza 24-hodinové cestovné lístky do vlakov na týchto tratiach.

„Samoobslužný výpravný systém sa zavádza na tratiach, na ktorých je vo väčšine vlakov nízka frekvencia cestujúcich, resp. vysoké percento cestujúcich s nárokom na bezplatnú prepravu,“ informoval riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Cestujúci okrem nákupu cestovných dokladov v miestach, kde je „okienko“, majú k dispozícii SMS lístky, e-shop dopravcu i mobilnú aplikáciu Ideme vlakom.

V krajnom prípade si lístok môžu zakúpiť aj priamo u rušňovodiča pred nástupom do vlaku na zastávke (cez okienko vlaku), obdobne ako to je nastavené pri medzimestských autobusoch. Železničiari odporúčajú mať primeranú hotovosť.

Množstvo bezplatne cestujúcich

„Slovenským špecifickým dôvodom pre zavádzanie SVS systému na menej frekventovaných tratiach je vysoký podiel cestujúcich s nárokom na bezplatnú prepravu. Tým postačuje na tratiach s SVS iba preukaz na bezplatnú prepravu, nemusia si kupovať lístok, ani sa nikde registrovať, a teda tu nie je potrebné kontrolovať cestovné doklady značnej časti cestujúcich na regionálnych tratiach,“ priblížil Kováč.

Samoobslužný výpravný systém sa bežne využíva v zahraničí, napríklad v Rakúsku, Česku, Maďarsku, Švajčiarsku i Nemecku. V rámci prevádzky vlakov ZSSK je tento systém už zavedený na Tatranských elektrických železniciach a ozubnicovej železnici.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tomáš Kováč
Firmy a inštitúcie ZSSK Železničná spoločnosť Slovensko