Šéf Boeingu nemieni odstúpiť

Boeing Shareholders
Dennis Muilenburg | Foto: SITA / AP

Muilenburg odmieta niesť plnú zodpovednosť za havárie lietadiel Max 8

Americký výrobca lietadiel Boeing sa nachádza v hlbokej kríze, píše agentúra AP. Riaditeľ a predseda predstavenstva Dennis Muilenburg však neplánuje odstúpiť zo svojich funkcií. Oznámil to novinárom na vôbec prvej tlačovke od havárií boeingov 737 Max v posledných mesiacoch.

Muilenburg odmietol zodpovednosť firmy za nešťastia, pripustil však spoluvinu. Podľa neho však žiadna letecká havária nemá jedinú príčinu. „Bola to reťaz udalostí, ktoré nastali. Nie je správne pripisovať to len jednej veci,“ povedal šéf Boeingu. Podľa neho piloti lietadiel nepostupovali úplne podľa manuálu lietadiel.

Brífing bol krátky. Muilenburg zodpovedal len šesť otázok a napriek ďalším odišiel preč.

Tréning len na tablete

Boeing podľa Muilenburga už dokončuje opravu softvéru Maxov, ktorá by mala zabezpečiť, aby sa „takéto nešťastia už nikdy neopakovali„.

Spoločnosť však naďalej trvá na tom, že tréning pilotov pre zmeny v softvéri stačí absolvovať na tablete. Pre rovnaký spôsob cvičenia však už Boeing predtým čelil kritike.

Letecké spoločnosti si však môžu zvoliť aj cvičenie v simulátoroch. Tých je však málo, a tak by sa návrat Maxov do služby mohol ďalej posunúť.

Americké odbory pilotov žiadajú, aby tréning v simulátore bol povinný.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Boeing