Situácia okolo SAD Zvolen sa vyhrocuje, Banskobystrická župa pripravuje trestné oznámenie

SAD Zvolen
Pohľad na autobus SAD Zvolen pred autobusovou stanicou v Banskej Bystrici. Foto: SITA/Peter Rusko
  • aktualizované 19. februára, 13:40

Situácia v prímestskej autobusovej doprave v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) sa opäť vyhrocuje. Ako v stredu na tlačovej konferencii informoval predseda BBSK Ján Lunter, vedenie spoločnosti Slovenská autobusová doprava Zvolen, a.s. (SAD Zvolen) odmietlo rokovať a žiada vyplatenie 1,55 mil. eur z notárskej úschovy.

Podľa Luntera na to neexistuje žiadny právny dôvod. Túto čiastku majú dopravcovi doplatiť za rok 2018, ak právoplatný rozsudok určí právo dopravcu na túto sumu. Pre spor vedenia BBSK a dopravcu počas posledného januárového víkendu nejazdila väčšina prímestských autobusových liniek v kraji.

Vedenie samosprávneho kraja pripravuje trestné oznámenie v súvislosti s januárovým výpadkom dopravy a podozrením z vyhrážania a zneužívania monopolného postavenia SAD Zvolen.

List s ultimátom

Podľa predsedu BBSK po odmietnutí vzájomného stretnutia na konci januára prišiel od SAD Zvolen list s ultimátom. „V liste z 13. februára nás žiadajú, aby sme peniaze uvoľnili do siedmich dní, čo má podľa nich vytvoriť vhodnejší predpoklad pre nekonfliktnú spoluprácu. Takéto formulácie opäť veľmi silno evokujú situáciu z konca januára a obávam sa, že ide znovu o akýsi druh nátlaku, ak nie vydierania,“ povedal Lunter.

Podľa podpredsedu BBSK Ondreja Luntera na vyplatenie tejto čiastky za rok 2018 neexistuje právny titul. V notárskej zápisnici je podľa neho uvedené, že finančné prostriedky budú notárom uvoľnené po predložení právoplatného rozsudku, ktorý potvrdzuje dopravcovi nárok na túto sumu.

„Najprv vedenie BBSK tvrdilo, že po naštudovaní rozsudku vyplatia dlžnú sumu za rok 2018, ale teraz tvrdia, že až po rozhodnutí súdu. Toto celé je dôkaz o ‚vierohodnosti‘ vedenia kraja,“ uviedol pre agentúru SITA predseda predstavenstva SAD Zvolen Adrián Polóny s tým, že tento rozsudok nehovorí o období roku 2018, preto žiadajú o vyplatenie dlžnej čiastky.

rávoplatný rozsudok o dodatku vzájomnej zmluvy BBSK a SAD Zvolen dodnes neexistuje. Podľa Polónyho spoločnosť pripravuje odvolanie sa voči rozsudku Okresného súdu vo Zvolene, ktorý určil, že sporný dodatok v časti predĺženia zmluvy od roku 2019 o päť rokov je v rozpore so zákonom.

Výzva na rokovanie

Na to, aby kraj predišiel ďalšiemu svojvoľnému vypnutiu prímestskej dopravy, aktivoval doteraz všetky existujúce zákonné nástroje. Do právoplatnosti rozsudku o platnosti dodatku je účinné neodkladné opatrenie súdu, ktoré dopravcovi prikázalo jazdiť.

„Napriek tomu sa obávame sa, že druhá strana by mohla opäť v krátkom čase pristúpiť ku svojvoľnému kroku a preto ho vyzývame, aby sme rokovali,“ uviedol Ondrej Lunter s tým, že dopravcovi hrozí za prípadné neplnenie opatrenia súdu len niekoľkotisícová pokuta.

„My nechceme strašiť cestujúcu verejnosť, ktorá si to nezaslúži. Uvidíme, čo nám oficiálne odpíšu na papier a nie čo povedia médiám,“ dodal Polóny k tomu, či hrozí z ich strany prerušenie autobusovej dopravy. K vzájomnému stretnutiu povedal predseda predstavenstva, že uprednostňuje písomný kontakt, aby nemohlo dôjsť k prekrúteniu faktov, ako to bolo po rokovaní v januári.

BBSK zároveň na 3. marca zvolal prvé zasadnutie špeciálnej komisie, ktorá zabezpečí informovanosť samospráv v kraji o aktuálnom vývoji situácie s prímestskou dopravou. Župa tak plní svoj sľub, ktorý dala na konci januára starostom a primátorom obcí a miest v BBSK.

Doprava nepremávala

Prímestská autobusová doprava, ktorú zabezpečuje v deviatich okresoch Banskobystrického kraja spoločnosť SAD Zvolen, počas posledného januárového víkendu nepremávala. Vyvrcholil tým spor medzi dopravcom a vedením BBSK, ktorý pretrváva od roku 2018. Nakoniec po uhradení požadovaných podlžností od BBSK a zložení doplatku za rok 2018 do notárskej úschovy pristúpil SAD Zvolenu na dohodu s predsedom kraja a od stredy 28. januára obnovil autobusovú dopravu na základe doteraz platnej zmluvy a jej dodatkov v plnom rozsahu.

Spor medzi BBSK a SAD Zvolen sa začal v septembri 2018, keď BBSK informoval, že odmieta plniť od januára 2019 zmluvy s dopravcami zabezpečujúcimi prímestskú autobusovú dopravu v kraji. Príčinou mali byť dodatky so SAD Lučenec a so SAD Zvolen predlžujúce zmluvy o päť rokov, ktoré podpísalo bývalé vedenie župy v roku 2017.

Vzhľadom k tomu, že nedošlo k dohode a uzavretiu dočasných krátkodobých zmlúv s dopravcami, vedenie BBSK sa rozhodlo spor o platnosť predĺženia zmlúv dodatkami s autobusovými dopravcami riešiť súdnou cestou. V decembri minulého roka Okresný súd vo Zvolene rozhodol, že dodatok, ktorý podpísala SAD Zvolen s bývalým vedením kraja za pôsobenia Mariana Kotlebu, je minimálne v časti predĺženia pôvodnej zmluvy o päť rokov uzatvorený v rozpore so zákonom. Rozsudok zatiaľ nebol v písomnej forme doručený a nenadobudol právoplatnosť.

Spoločnosť SAD Zvolen dlhodobo zabezpečuje pravidelnú prímestskú dopravu na takmer 70 % územia Banskobystrického samosprávneho kraja v okresoch Banská Bystrica, Zvolen, Brezno, Detva, Veľký Krtíš, Krupina, Banská Štiavnica, Žiar nad Hronom a Žarnovica.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Lunter
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj (VÚC)