Situáciu s dopravou v Banskobystrickom kraji pomáha riešiť Železničná spoločnosť Slovensko

Nové vlaky na železniciach
Foto: archívne, Železničná spoločnosť Slovensko a.s.

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) pomáha riešiť dopravnú situáciu v Banskobystrickom samosprávnom kraji, kde pre spor medzi krajom a spoločnosťou SAD Zvolen, a. s., nejazdia od soboty prímestské autobusy.

Národný vlakový osobný dopravca v sobotu a nedeľu posilňuje kapacitu vlakových súprav na trati Banská Bystrica – Zvolen a na ostatných tratiach monitoruje záujem cestujúcich. Informuje o tom BBSK na sociálnej sieti.

V prípade potreby je ZSSK pripravená posilniť kapacity vlakov počas víkendu. „Ak bude krízová situácia pokračovať, ZSSK je od pondelka pripravená posilniť kapacity vlakových spojov na najvyťaženejších trasách v kraji,“ oznámil BBSK. Ide o trate Banská Bystrica – Zvolen, Banská Bystrica – Brezno a Zvolen – Detva – Lučenec – Fiľakovo.

Mimoriadna situácia

Bezpečnostná rada Banskobystrického samosprávneho kraja pre prímestské autobusy nevyhlásila mimoriadnu situáciu. Mimoriadne rokovanie bezpečnostnej rady sa uskutočnilo v piatok vo večerných hodinách pre situáciu v prímestskej autobusovej doprave, ktorá od soboty rozhodnutím dopravcu SAD Zvolen nepremáva.

Agentúru SITA o tom informovala vedúca oddelenia komunikácie BBSK Lenka Štepáneková s tým, že bezpečnostná rada sa zišla v plnom počte, o vyhlásení mimoriadnej situácie však nerozhodla.

Nie sú splnené podmienky na vyhlásenie mimoriadnej situácie, čo sa týka vyhlásenia núdzového stavu, ten má oprávnenie vyhlasovať len vláda,“ povedal po zasadaní predseda bezpečnostnej rady a zároveň prednosta Okresného úradu v Banskej Bystrici Július Ernek s tým, že zápisnicu zo zasadnutia v podobe informatívnej správy dostane Bezpečnostná rada Slovenskej republiky.

Informačné linky

Kraj k situácii a otázkam ohľadom verejnej dopravy zriadil telefonické linky uvedené na oficiálnej stránke BBSK, na ktoré sa môžu obyvatelia obrátiť už počas víkendu.

Na pondelok 27. januára je zvolané aj mimoriadne zasadnutie Zastupiteľstva BBSK, ktoré sa má zaoberať riešením aktuálnej situácie v prímestskej doprave v Banskobystrickom kraji.

Dlhodobý spor

Spor medzi BBSK a SAD Zvolen sa vlečie od septembra 2018, kedy BBSK informoval, že odmieta plniť od januára 2019 zmluvy s dopravcami zabezpečujúcimi prímestskú autobusovú dopravu v kraji.

Vzhľadom k tomu, že nedošlo k dohode a uzavretiu dočasných krátkodobých zmlúv s dopravcami, tak sa vedenie BBSK rozhodlo spor o platnosť predĺženia zmlúv dodatkami s autobusovými dopravcami SAD Zvolen a SAD Lučenec riešiť súdnou cestou.

V decembri minulého roka Okresný súd vo Zvolene rozhodol, že dodatok, ktorý podpísala SAD Zvolen s bývalým vedením kraja za pôsobenia Mariana Kotlebu, je minimálne v časti predĺženia pôvodnej zmluvy o päť rokov uzatvorený v rozpore so zákonom. Rozsudok doteraz nebol doručený BBSK a stále nenadobudol právoplatnosť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SAD ZvolenZSSK Železničná spoločnosť Slovensko