Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenskí študenti využívajú naplno program Spoznávaj EÚ
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Slovenskí študenti využívajú naplno program Spoznávaj EÚ Foto: Pixabay
14. 08. 2019 12:25 OstatnéSlovensko od nasadoprava.sk

Slováci majú o program Spoznávaj EÚ veľký záujem, kvóty na cestovné zdarma napĺňajú na maximum

Mladí Európania sa budú môcť opäť uchádzať o bezplatné cestovanie po krajinách Európskej únie. Do tretieho kola programu Spoznávaj EÚ(DiscoverEU), ktoré sa skončilo v máji 2019 sa prihlásilo celkovo 95-tisíc študentov. Záujem slovenských študentov bol pritom vyšší ako napríklad v susednom Česku.

Spoznávaj EÚ (DiscoverEU) je program, z dielne Európskej komisie, aby sa sprístupnilo cestovanie mladým Európanom aj zo sociálne slabších vrstiev a tak spoznávať krajiny EÚ. Projekt sa po troch vyhlásených kolách teší skutočne veľkému záujmu zo strany študentov.

Slováci naplnili kvóty na maximum

Do tretieho kola sa prihlásilo celkom 95-tisíc študentov a rozdalo sa 20-tisíc cestovných poukazov. V tomto kole sa v máji o preukaz uchádzalo 1260 Slovákov. Kvóta bola nastavená na 212 miest, čím sa aj maximálne naplnila.

„Na maximálne 30-dňovú cestu sa vybraní študenti budú môcť vydať od 1. augusta 2019 do 31. januára 2020. Cestovať budú prevažne vlakom. Štvrté kolo výberu nás čaká zrejme v novembri 2019,“ uviedla Ingrid Ludvíková z tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku pre Nasadoprava.sk.

Študenti môžu cestovať zadarmo až 30 dníFoto: Pixabay

Počet lístkov je pre jednotlivé krajiny určený na základe podielu populácie štátu na populácii EÚ. Ludvíková informovala, že za prvý rok existencie sa do programu prihlásilo viac ako 275-tisíc mladých Európanov.

Cestovný poukaz pritom získalo okolo 50-tisíc z nich. Iba pre porovnanie v susednom Česku sa do tretieho kola prihlásilo len 713 ľudí, pričom mali k dispozícii 414 miest.

Najväčší záujem o bezplatné cestovanie prejavili írsky študenti, kde sa o 189 lístkov uchádzalo až 2698 záujemcov. Naopak najnižší záujem o cestovné preukazy prejavili Dáni, Holanďania, Švédi a už aj spomínaní Česi.

Podmienky získania preukazu

Cestovať môžu výlučne 18-roční ľudia v skupinách maximálne 5 osôb, musia byť štátnym príslušníkom členského štátu Európskej únie a uviesť správne číslo preukazu totožnosti alebo pasu.

Študenti musia splniť stanovené podmienky pre získanie cestovného preukazu
Študenti musia splniť stanovené podmienky pre získanie cestovného preukazuFoto: Pixabay

Následne sa študenti zúčastnia na kvíze, v rámci ktorého by mali správne odpovedať na všetky povinné otázky, aj na doplňujúcu otázku. Potom už len musia počkať na vyhlásenie výsledkov výberového konania.

Výber destinácie je na slobodnom rozhodnutí

„Cestovný poukaz na vlakovú dopravu po Európe zadarmo poskytuje 18-ročným ľuďom možnosť slobodne cestovať po všetkých dostupných krajinách,“ informovala hovorkyňa.

Aké sú najobľúbenejšie destinácie študentov sa však nedá úplne vyhodnotiť, zozbierať totiž preferencie od každého účastníka by bolo zložité, pretože ľudia cestujú spravidla po viacerých destináciách. Medzi ale medzi najčastejšie spomínané patria štáty ako je Nemecko, Francúzsko, Holandsko či Belgicko, ale aj Dánsko či Švédsko.

Možnosť precestovať krajiny EÚ dostane 1,5-milióna študentov

„Európska komisia aj naďalej podporuje iniciatívu DiscoverEU, a tak bude pred koncom roku 2019 začaté nové výberové kolo,“ uviedla Ludvíková. Viac informácií bude dostupných po spustení výberu na stránke Európskeho portálu pre mládež.

Iniciatíva by mala fungovať aj v rokoch 2021 až 2027 v prípade, že jej pokračovanie odsúhlasí Európsky parlament a Rada Európskej únie.

Odhadom by medzi rokmi 2021 až 2027 malo precestovať európske krajiny ďalších 1,5 milióna 18-ročných ľudí. V roku 2018 predstavoval rozpočet na DiscoverEU 12 miliónov eur, v roku 2019 došlo k navýšeniu rozpočtu na 16-miliónov eur.

„Systém výberu sa zatiaľ osvedčil, takže sa v tejto fáze neplánuje výraznejšie meniť. V prípade akýchkoľvek zmien o tom bude Európska komisia verejnosť informovať pred štvrtým kolom na konci roku 2019,“ reagovala Ludvíková na otázku, či sa plánuje zmeniť systém výberu do budúcnosti.

 

Odporúčané články

Aktualizované Z Bratislavy do Vysokých Tatier vlakom alebo autom – čo je výhodnejšie? (Cena, čas, trasa) Cesta autom do Talianska (ceny diaľničných známok, paliva a trasy)

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Polícia vyšetruje vraždu v Belej, muža našli v pivnici so sečnou ranou na hlave Používanie sociálnych sietí môže podľa výskumu znásobovať depresie, najmä u dievčat Tri európske krajiny chcú vyššiu daň na mäso, aby ľudí prešla chuť Národniari odmietajú Merkelovej plán na záchranu migrantov, vyhlásenia kancelárky ich znepokojili Foto: Turista prežil približne 20-metrový pád vo Vysokých Tatrách Video: Malý dugong, ktorý sa stal hviezdou internetu, zomrel po prehltnutí plastov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X