Slováci majú po dvoch rokoch pandémie obrovskú chuť cestovať, neodradili ich ani rastúce ceny leteniek

Slováci majú po dvoch pandemických rokoch značne väčší záujem o cestovanie lietadlami v letných mesiacoch. Oproti vlaňajšku si zarezervovali päťkrát viac leteniek a v porovnaní s obdobím pred pandémiou ide o dvojnásobok.

Výlety ku moru

Podľa údajov spoločnosti Kiwi.com slovenských cestovateľov stále najviac lákajú tradičné prímorské destinácie v Taliansku, Španielsku, Grécku, Chorvátsku a Portugalsku.

Celosvetovo sa zvyšuje záujem o letenky do USA, v prípade tradičných ázijských destinácií, ktoré sa zahraničným turistom otvárajú pomalšie, ešte len ožíva.

V rámci Ázie Kiwi.com eviduje z globálneho pohľadu najväčší záujem o lety do Thajska, Malajzie, ale populárne je aj Turecko.

Uvoľnenie protipandemických opatrení

Vysoký záujem o lietanie počas leta potvrdila riaditeľka pre zákaznícke skúsenosti z uvedenej firmy Eliška Řezníček Dočkalová.

„Razantné uvoľnenie proticovidových opatrení má na chuť cestovateľov zásadný vplyv. Od začiatku roku predáme v priemere 40-tisíc sedadiel denne, avšak v posledných dvoch mesiacoch zaznamenávame rekordy – predáva sa i 80-tisíc sedadiel,“ uviedla.

Letenky si ľudia rezervujú s niekoľkotýždňovým až niekoľkomesačným predstihom a v destinácii sú najčastejšie necelý týždeň.

Rast cien leteniek

Pre rastúci dopyt cestujúcich, infláciu a zvyšujúce sa náklady na pohonné hmoty aerolínie zvyšujú ceny leteniek. Stále ale nedosiahli úroveň z roku 2019.

„Ceny letov na obdobie letných prázdnin sa z globálneho pohľadu pohybujú nad úrovňou minulého roka, a to v priemere o 22,6 %. Tento vývoj je spôsobený predovšetkým dopytom cestujúcich, ktorý je v porovnaní s vlaňajškom enormný,“ podotkla Řezníček Dočkalová. V prípade rastúceho dopytu by sa podľa nej ceny leteniek v nasledujúcich mesiacoch mohli ešte zvýšiť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eliška Řezníček Dočkalová