Slováci majú už len pár dní, aby sa dostali domov cez Schwechat. Letisko ruší všetky lety

Viedenské letisko Schwechat ruší medzinárodné lety
Viedenské letisko Schwechat ruší medzinárodné lety Foto: Flughafen Wien
  • aktualizované 18. marca 13:12

Slováci majú už len pár dní nato, aby sa dostali domov cez viedenské letisko Schwechat. To postupne zastavuje všetky pravidelné lety. V Rakúsku je k 18. marcu potvrdených takmer 1500 prípadov nákazy novým koronavírusom COVID-19. Letisko Schwechat tak na základe rozhodnutia vlády postupne prijíma prísne opatrenia a začína rušiť viaceré medzinárodné lety.

Viac o téme: Koronavírus

Rušia sa medzinárodné lety

V súčasnosti sú pozastavené všetky lety z Číny, Južnej Kórey, Talianska a Iránu. Ako informovalo letisko Schwechat na svoje webovej stránke, v najbližších dňoch budú zrušené lety aj zo Španielska, Švajčiarska, Francúzska, Veľkej Británie, Ukrajiny, Ruska a Holandska.

Informácie o aktuálnych vzletoch a pristátiach na medzinárodnom letisku vo Viedni nájdu cestujúci na webovej stránke letiska v sekcii Odlety a Prílety.

Austrian Airlines ukončí letovú prevádzku do soboty 28. marca a aerolinky Laudamotion do stredy 8. apríla. Aj ostatné letecké spoločnosti postupne utlmujú lety.

V prevádzke ostanú nákladné lety

Viedenské letisko preto odporúča všetkým cestujúcim, aby si pred odletom skontrolovali letenku na stránkach leteckej spoločnosti, kde si let rezervovali.

„Letisko Viedeň bude aj naďalej v prevádzke, ale iba pre nákladné lety a lietadlá, ktoré privážajú ľudí domov zo zahraničia,“ uviedol hovorca letiska Peter Kleemann.

Rakúska vláda tiež zakázala vstup osobám prichádzajúcim z Talianska, ak nepredložia lekárske potvrdenie o bezinfekčnosti. Niekoľko okolitých krajín zároveň sprísnilo vstupné predpisy pre cestujúcich z Rakúska a uzavrelo letiská pre medzinárodné lety.

Medzi tieto krajiny sa zaradilo aj Slovensko, Česká republika a čiastočne aj Maďarsko. Slováci, ktorí pricestujú do Budapešti, budú mať pravdepodobne veľký problém dostať sa domov, kvôli uzavretiu hraníc, ktoré platí od utorka (17. marca).

Môže sa im tak ľahko stať, že uviaznu v tranzitnej zóne letiska, Maďari totiž do krajiny púšťajú výhradne maďarských občanov. 

Viac k téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Cestujúci dostanú okamžitú zdravotnú pomoc

Na viedenskom letisku zatvoria všetky gastro prevádzky a obchody. Ostanú otvorené len tie najnevyhnutnejšie, ako sú obchody s potravinami či lekárne.

Hovorca letiska zároveň upokojuje verejnosť, že všetkým cestujúcim, ktorí po prílete prejavia príznaky infekcie, dostanú zdravotnú starostlivosť vrátane testu na koronavírus.

Letisko tiež upozorňuje na rýchlo sa meniacu situáciu, preto všetkým cestujúcim odporúča sledovať aktualizácie zverejnené na stránke letiska.

V Rakúsku je zatiaľ najviac potvrdených prípadov nákazy ochorením COVID-19 v spolkovej krajine Tirolsko, kde zaznamenali 275 potvrdených prípadov. Nasledujú Horné Rakúsko (231), Dolné Rakúsko (165), Viedeň (130), Štajersko (145), Voralbersko (91), Salzbursko (66), Korutánsko (18) a Burgenland (11). V Rakúsku si koronavírus oficiálne vyžiadal zatiaľ tri ľudské životy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef RybárPeter Kleemann
Firmy a inštitúcie Letisko Viedeň - SchwechatMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRPelikán