Slováci na cestách riskujú, počet smrteľných dopravných nehôd stúpa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Počet smrteľných nehôd na Slovensku rastie
Počet smrteľných nehôd na Slovensku stúpa Foto: Pixabay

Počet dopravných nehôd na Slovensku síce medziročne klesol, tých smrteľných však naopak pribudlo. Medzi najčastejšie príčiny dopravných nehôd bolo telefonovanie za za volantom. Slováci na cestách podľa týchto štatistík zbytočne riskujú a hazardujú so svojím zdravím a životom ostatných účastníkov cestnej premávky. Uvádza produktová špecialistka MetLife Slovensko Erika Poleková.

Počet nehôd klesol

Podľa oficiálnej štatistiky Prezídia Policajného zboru SR bolo na Slovensku v roku 2019 zaznamenaných 13 715 dopravných nehôd. Je to síce pokles v porovnaní s rokom 2018 o 187 nehôd, stúpol však počet tých, ktorí na cestách zomreli.

O život na cestách prišlo vlani 245 ľudí. V súvislosti s nehodami na slovenských cestách utrpelo viac ako tisíc osôb ťažké zranenia a viac 5507 ľudí ľahké zranenia.

Poleková preto zdôrazňuje dôležitosť mať uzavreté či už životné alebo úrazové poistenie, ktoré môže v prípade dlhodobej práce neschopnosti nahradiť výpadok príjmu.

Telefonovanie za volantom

Najčastejšou príčinou dopravnej nehody, a to až takmer v polovici nehôd, bolo porušenie povinnosti vodiča, kam patrí napríklad aj telefonovanie za volantom.

Druhou príčinou a to v 12 %, bolo prekročenie povolenej rýchlosti. Treťou najčastejšou príčinou bola nesprávna jazda cez križovatku.

Štvrtok a piatok sú najrizikovejšie dni

Najviac dopravných nehôd sa stalo v Košickom kraji a najmenej v Bratislavskom kraji. Najčastejšie k nehodám na slovenských cestách došlo vo štvrtok a v piatok a najmenej v utorok.

Je potrebné si uvedomiť, že aj taká každodenná a až rutinná činnosť ako šoférovanie, môže v prípade nehody ovplyvniť zvyšok života, pričom k nehode nemusí dôjsť iba na Slovensku.

V Poľsku je najviac úmrtí za volantom

Počet nehôd v Českej republike každoročne prekračuje číslo 100-tisíc. V rámci V4 je na tom najhoršie Poľsko, na cestách tam zomrie najviac ľudí.

Pri ceste do zahraničia Poleková zdôraznila nevyhnutnosť uzavrieť cestovné poistenie, ktoré v prípade nehody či úrazu pokryje všetky liečebné výdavky, ktoré sa môžu vyšplhať až do výšky niekoľkých tisíc eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erika Poleková
Firmy a inštitúcie MetLife