Slovak Lines končí prevádzku linky do Hainburgu, chýba podpora slovenskej či rakúskej samosprávy

Slovak Lines
Foto: ilustračné, SITA/Robert Tappert

Spoločnosť Slovak Lines, a. s., skončí prevádzku cezhraničnej autobusovej linky z Bratislavy do rakúskeho Hainburgu v nedeľu 14. novembra. Zdôvodnila to dlhodobou vysokou stratovosťou a tiež chýbajúcou podporou slovenskej či rakúskej samosprávy.

Nahradila linku 901

Autobusový dopravca o tom informoval v piatok s tým, že komerčná linka, ktorú zaviedol po skončení pôvodnej linky 901 prevádzkovanej mestom Bratislava, sa skončí po necelých dvoch rokoch.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Je nám úprimne ľúto, že sa nám autobusové spojenie medzi Bratislavou a Hainburgom nepodarilo zachovať. Spravili sme pre to maximum, ale priemerná vyťaženosť autobusu desať cestujúcich napriek zredukovanému cestovnému poriadku nám každým dňom vytvára dodatočnú stratu,“ povedal generálny riaditeľ Slovak Lines Pavol Labant.

O spojení rozhodne Bratislavský kraj

K ukončeniu linky podľa neho prispela aj pandémia, ktorá znížila počet cestujúcich, a tiež to, že končia ako prevádzkovateľ regionálnej autobusovej dopravy v Bratislavskom samosprávnom kraji.

Vo verejnej súťaži však každý uchádzač predkladal aj ponuku na prevádzku tejto linky, a preto je budúcnosť spojenia Bratislavy s Hainburgom v rukách Bratislavského samosprávneho kraja,“ uviedol Labant.

Doprava do Viedne či na letisko ostáva

Linka do Hainburgu začala premávať na prelome rokov 2019 a 2020. Cestujúcim so zakúpenými travel passmi, ktorých platnosť končí po 14. novembri, bude Slovak Lines refundovať pomernú časť nákladov.

„Pandémia aj neúspešná súťaž sú veľkými ranami, ktoré Slovak Lines, jedného z najväčších slovenských autobusových dopravcov, v poslednom období zasiahli. My sa však nevzdávame a pokračujeme s našou komerčnou medzinárodnou dopravou do Viedne a na letisko Schwechat aj naďalej,“ podotkol Labant.

Rovnako dopravca pokračuje aj v zmluvnej doprave pre mnohé podniky v regióne, kde zabezpečuje každodennú dopravu zamestnancov do práce. Tiež už pripravuje sezónnu lyžiarsku linku na Semmering a Stuhleck v Rakúsku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol Labant
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny krajLetisko Viedeň - SchwechatSlovak Lines