Slovenská správa ciest podpísala rámcové zmluvy s víťazmi tendra na rozsiahle opravy ciest I. triedy

Vystavba, stavba, cesta
Foto: ilustračné, Getty images

Generálna riaditeľka Slovenskej správy ciest (SSC) Martina Tvrdoňová podpísala rámcové zmluvy s víťazmi tendra na veľkoplošné opravy ciest I. triedy. SSC chce do opráv ciest v budúcom roku investovať prvých 50 miliónov eur, pričom plánované je opraviť takmer 180 kilometrov.

Opravy ciest I. triedy budú v roku 2021 realizované vo všetkých samosprávnych krajoch, avšak najrozsiahlejšie opravy budú prebiehať v Banskobystrickom samosprávnom kraji v rozsahu takmer 50 kilometrov ciest I. triedy. Oprava ciest bude stáť približne 150 miliónov eur.

Komisia si firmy preverila

Projekt opráv ciest je rozdelený na tri časti podľa krajov. Prvá časť sa týka bratislavského, trnavského, nitrianskeho a trenčianskeho kraja, druhá časť žilinského a banskobystrického kraja a tretia časť prešovského a košického kraja.

Najnižšiu sumu ponúklo združenie firiem Cestné stavby Liptovský Mikuláš a MBM-Group Námestovo, druhú najnižšiu Skanska SK a tretiu konzorcium Doprastav a Eurovia SK. „Keďže všetky doklady zo strany úspešných uchádzačov boli predložené v súlade s požiadavkami verejného obstarávateľa, komisia v závere svojej kontrolnej činnosti vyjadrila súhlas s podpisom jednotlivých zmlúv,“ dodala Martina Tvrdoňov

Aby mohla SSC pristúpiť k podpisu zmlúv, museli víťazi splniť viaceré podmienky. Komisia preverila a skontrolovala doklady ako napríklad plné moci, zoznam subdodávateľov, register dlžníkov, register partnerov verejného sektora, platnosť certifikátov hospodárskych subjektov, či zoznam kľúčových odborníkov, ktorí sa budú aktívne podieľať na plnení predmetu zákazky.

Kritické úseky budú opravené

O práce na konkrétnych úsekoch budú prví traja úspešní uchádzači súťažiť v elektronických aukciách, ktoré teraz SSC pripravuje. Následne budú uzatvárané čiastkové zmluvy na opravy konkrétnych úsekov ciest, pričom samotná realizácia opráv sa bude odvíjať aj od klimatických podmienok. Informovala o tom Lucia Karelová, hovorkyňa SSC.

„Ide o jedinečný projekt z pohľadu veľkosti v segmente opráv ciest v histórii SSC, ktorý bude generovať socio-ekonomické benefity naprieč všetkými samosprávnymi krajmi Slovenskej republiky. Teraz môžeme začať s elektronickými aukciami,“ uviedla Martina Tvrdoňová. Cieľom veľkoplošných opráv ciest je opraviť kritické úseky a zabezpečiť bezpečnosť cestnej premávky.

Súťaž na opravy ciest vyhlásila SSC v októbri 2019 a vyhodnotila ju v máji 2020. Neskôr námietky a odvolania jedného zo súťažiach zamietol Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). SSC začala konať po definitívnom rozhodnutí Rady ÚVO, ktorá námietky odmietla ako neodôvodnené a dala SSC zelenú na realizáciu veľkoplošných opráv ciest I. triedy. SSC následne požiadala úspešných uchádzačov v rámci inštitútu súčinnosti o predloženie zmlúv.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia Karelová
Firmy a inštitúcie SSC Slovenská správa ciestÚVO Úrad pre verejné obstarávanie