Slovenská správa ciest pokračuje v bežných aj veľkoplošných opravách ciest

Oprava cesty, cesta
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovenská správa ciest (SSC) bude v tomto roku popri veľkoplošných opravách ciest prvej triedy vykonávať aj ich bežné opravy a údržbu. Spolu na to môže podľa schváleného štátneho rozpočtu využiť 90,5 mil. eur.

V roku 2022 budú pokračovať práce na cestných úsekoch a mostoch, ktoré už realizovali alebo začali v minulom roku, ale aj na nových úsekoch na základe podpísaných zmlúv so zhotoviteľmi a tiež na ďalších miestach po skončení viacerých ešte trvajúcich verejných obstarávaní.

Obchvat aj mosty

Ako agentúru SITA informoval hovorca štátnych cestárov Martin Guzi, v tomto roku budú pokračovať v opravách na obchvate Brezna na ceste I/66, na preložke cesty I/68 v Plavnici, ako aj na cestách I/18 Prešov – Lipníky, I/18 a 1/21 Petič – Hanušovce, I/18 Svinia – Michalovce, I/9 a I/16 Žiar nad Hronom – Tornaľa či I/9 Mníchova Lehota – hranica Trenčianskeho a Banskobystrického samosprávneho kraja.

A tiež na mostoch na ceste I/59 v Trstenej a ponad Vážsky kanál na ceste I/57. Vlani začali s opravou cesty I/54 Moravské Lieskové – Nové Mesto nad Váhom, ukončili opravu križovatky ciest I/79 a III/3680 v Malej Tŕni.

Nové opravy

V aktuálnom roku plánujú cestári začať s novými opravami úsekov, na ktoré už uzatvorili zmluvy so stavbármi. Ide o úseky ciest I/16 Rakytník – R2 Figa, I/66 Rakovec – križovatka II/526, I/59 Banská Bystrica – križovatka I/59 s I/14, I/76 hranica kraja – R1 Hronský Beňadik a I/66 Dobrá Niva – Breziny.

Práce by mohli podľa Guziho začať aj na cestách I/9 Chocholná – Mníchova Lehota, I/18 Ľubeľa – Liptovský Mikuláš a I/51 Golianovo – Vráble, keďže verejné obstarávania v týchto prípadoch sú už pred koncom.

Sanácia zosuvov

Od priebehu už vyhlásených verejných obstarávaní závisí začiatok opráv na cestách I/63 Tôň – Zlatná na Ostrove, I/69 Badín – Banská Bystrica, I/9 Janova Lehota – Lutila, I/72 Rimavská Baňa – Hnúšťa, I/79 Vranov nad Topľou – Parchovany, I/79 Veľaty – Slovenské Nové Mesto, I/66 Popová – Hranovnica I. úsek Vernár, I/72 Rohozná, ako aj sanácia zosuvov v Mníšku nad Popradom, Ubli, na Dobšinskom kopci a v Nižne Slanej.

Cestári plánujú aj opravy a rekonštrukcie viac ako dvadsiatich mostov na cestách prvej triedy. Pre modernizačný dlh za uplynulé desaťročia na to potrebujú vynaložiť každoročne približne 30 miliónov eur.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Martin Guzi
    Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny krajSSC Slovenská správa ciestTSK Trenčiansky samosprávny kraj (VÚC)