Slovenská správa ciest zrekonštruuje tunel Stratená v okrese Rožňava, práce potrvajú rok

dopravné obmedzenia, cestári
Foto: ilustračné, Getty images

Slovenská správa ciest (SSC) zrekonštruuje tunel Stratená na ceste prvej triedy I/67 pri rovnomennej obci neďaleko Dobšinej v okrese Rožňava. Za stavebné práce plánované na dvanásť mesiacov má zaplatiť 957,1 tisíca eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Štátni cestári podpísali zmluvu o dielo so spoločnosťou TUBAU, a. s., Bratislava na základe verejného obstarávania, v ktorom predložilo ponuky deväť uchádzačov.

O výsledku tendra formou výzvy na predkladanie ponúk, vyhlásenej v septembri tohto roka, informovali vo Vestníku verejného obstarávania. Pôvodná predpokladaná cena stavebných prác bola 1,25 milióna eur bez DPH.

Zrekonštruujú tunel aj štôlňu

„Cieľom stavby je rekonštrukcia tunela Stratená na ceste I/67 – odstránenie nevyhovujúceho osvetlenia v tuneli a odstránenie zatekania vody do tunela, ktorá v zime zamŕza a tým je ohrozená bezpečnosť premávky v tuneli,“ uviedla SSC.

„Účelom stavby je zabezpečiť bezpečnosť, plynulosť a zvýšenie komfortu cestnej premávky na tomto dôležitom cestnom ťahu. Napojenie na jestvujúcu cestnú sieť ostáva zachované bez zmien,“ priblížili cestári.

Práce sú rozčlenené na rekonštrukciu tunela Stratená (dĺžka 323 metrov) a odvodňovacej štôlne (dĺžka odvodňovacích štôlní je 598 metrov), ako aj na inštaláciu nového umelého osvetlenia tunela a vnútorné silové rozvody a prekládku telekomunikačného kábla. Súčasťou prác bude aj výstavba dočasnej prístupovej panelovej cesty k odvodňovacej štôlni.

Ostatné ponuky nezverejnili

Cestári nezverejnili výšku ponúk ďalších ôsmich uchádzačov, v informácii o vyhodnotení ponúk uviedli len ich názvy. Ponuky predložili podľa poradia aj spoločnosti Eurovia SK, a. s., Košice, PORR, s. r. o., Bratislava, skupina Slovenské tunely, a. s., a TSS Grade, a. s., Bratislava, Metrostav, a. s., Praha spolu so svojou organizačnou zložkou v Bratislave, Doprastav, a. s., Strabag, s. r. o., Skanska SK, a. s., a Váhostav – SK, a. s., Bratislava.

Tunel Stratená obchádza dopravne ťažko priechodný Stratenský kaňon. Ide o jediný tunel na Slovensku na cestách prvej triedy.

Tunel v severovýchodnom svahu vápencovej planiny Duča podľa portálu wikipedia vybudovali v rokoch 1969 až 1971 na mieste, kde rieka Hnilec v Stratenskej doline meandrami prekonáva tiesňavu Stratenský kaňon, ktorou až do otvorenia tunela viedla aj cesta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SSC Slovenská správa ciest