Slovenské letiská ostávajú naďalej zatvorené, Slováci z Washingtonu prileteli nad ránom

Na bratislavskom letisku pristáli Slováci z Washingtonu
Na bratislavskom letisku pristáli Slováci z Washingtonu Foto: Facebook

V piatok nad ránom o 3:22 hodine pristálo na Letisku M. R. Štefánika lietadlo Boeing 767-300, ktoré prepravilo cestujúcich na Slovensko z amerického Washingtonu. Je to už tretí repatriačný prílet do Bratislavy od zákazu civilných letov. Na piatok je naplánovaný ďalší repatriačný odlet do nórskeho Osla a v nedeľu odlet do Štokholmu a prílet z neho.

Viac o téme koronavírus

Civilné lety ostávajú naďalej zakázané

Na základe rozhodnutia Ministerstva dopravy a výstavby SR ostávajú aj naďalej všetky civilné lety zrušené. Pôvodný zákaz platil od 13. marca do piatka 27. marca.

Rezort však tento zákaz predĺžil o ďalších 14 dní, minimálne do 10. apríla. V čase, kedy bolo letisko uzavreté, museli zrušiť pôvodne plánovaných 15 charterových a 396 pravidelných letov.

Oznámenie o prevádzkovo významných obmedzeniach dočasného a krátkodobého charakteru, tzv. NOTAM, vydáva Medzinárodná kancelária NOTAM (NOF) na základe podkladov Dopravného úradu, Ministerstva dopravy a výstavby SR alebo prevádzkovateľa letiska s platnosťou až na 3 mesiace s možným opakovaným predĺžením.

Ryanair a Pobeda zrušili všetky aprílové lety

Dopravca Ryanair zrušili všetky svoje lety z bratislavského letiska naplánovaných na apríl. Rovnako aj letecký dopravca Pobeda, ktorý zabezpečuje lety medzi Bratislavou a Moskvou.

Ruská federácia totiž zakázala vstup do krajiny pre všetkých cudzincov do 1. mája. Cestujúci, ktorých lety boli z dôvodu zákazov civilných letov zrušené, boli alebo budú informovaní leteckou spoločnosťou e-mailom či SMS správou o ďalšom postupe.

Spravidla je im ponúknutá možnosť vrátenia ceny za letenku, alebo zmena rezervácie letu na iný dátum v budúcnosti, či do inej destinácie.

Viac o téme Ekonomické dopady koronavírusu

Sedem repatriačných letov

Počnúc dnešným dňom (27. marca) sa zatiaľ podarilo zorganizovať päť repatriačných letov. Dva z Veľkej Británie, jeden odlet nórskych občanov do Osla. Na nedeľu sú naplánované ďalšie dva z a do Štokholmu.

Cestujúci, ktorí priletia na Slovensko, sú priamo z letiskovej plochy po absolvovaní pasovej/hraničnej kontroly a vyzdvihnutí batožiny prepravení do určených zariadení Ministerstva vnútra SR, kde podstúpia testovanie na ochorenie Covid-19.

Po negatívnych výsledkov sú prepustení do domácej karantény, kde zotrvajú celkovo od príletu spolu 14 dní.

Dátum repatriačného letu Prílet do Bratislavy Odlet z Bratislavy
20. 3. 2020 Londýn-Stansted, Veľká Británia
24. 3. 2020 Londýn-Stansted, Veľká Británia Londýn-Stansted, Veľká Británia
27. 3. 2020 Washington, USA
27. 3. 2020 Oslo, Nórsko
29. 3. 2020 Štokholm, Nórsko Štokholm, Nórsko

Letisko vybavuje nákladné lety

Počas obdobia, kedy bolo letisko uzavreté, odbavilo 243 letov. Sú medzi nimi zarátané lety všeobecného letectva (súkromné lety), nákladné lety, premiestňovacie lety lietadiel, záchranárske lety, repatriačné lety, štátne lety či technické lety.

Na Letisku M. R. Štefánika po dlhom čase opäť pristálo lietadlo typu Boeing 767-300 s 279 cestujúcimi na palube, ktoré prepravilo cestujúcich z Washingtonu na Slovensko. Tento typ lietadla priviezol napríklad v roku 2011 do Bratislavy hokejistov tímu New York Rangers.

Nákladná verzia lietadla typu Boeing 767-200, pristáva na letisku v Bratislave niekoľkokrát týždenne pre prepravnú spoločnosť DHL.

Okrem toho pristávajú na letisku aj lety so zdravotníckymi pomôckami, ktoré prepravujú nákladné typy lietadiel ako je napríklad Antonov An124, Iľjušin Il-76, no tiež Boeingy 737 či Airbus A319 z flotily Leteckého útvaru MV SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Veronika Ševčíková
Firmy a inštitúcie Letisko M. R. ŠtefánikaMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRMV Ministerstvo vnútra SR