Slovenské železnice vyhlásili tender na dostavbu zriaďovacej stanice Žilina - Teplička

vlak železnica žilina terminál
Foto: ilustračné, zsr.sk.

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) vyhlásili verejnú súťaž na stavebné práce na dostavbe zriaďovacej stanice Žilina – Teplička a nadväzujúcej železničnej infraštruktúry v uzle Žilina. Predpokladaná cena zákazky na štyri roky dosahuje zhruba 353,75 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty.

Štátny správca železničnej infraštruktúry chce projekt spolufinancovať s využitím peňazí Európskej únie cez Nástroj na prepájanie Európy (CEF) a Operačný program Integrovaná infraštruktúra. O vyhlásení tendra informovali ŽSR v utorok v tlačovej správe s tým, že oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania zverejnil Úradný vestník EÚ.

Modernizácia infraštruktúry

„Účelom stavby je modernizovať technickú infraštruktúru v uzle Žilina, ktorý je súčasťou siete TEN-T a európskeho železničného koridorou č. V Bratislava – Žilina – Čierna nad Tisou v rámci koridoru Dunaj – Rýn, resp. Balticko-adriatického koridoru,“ uviedol hovorca ŽSR Michal Lukáč.

„Modernizácia pozostáva z prestavby existujúcej železničnej dopravnej cesty, zvýšenia stupňa technickej vybavenosti, zabudovania moderných a progresívnejších prvkov, čím dôjde ku skvalitneniu a zlepšeniu jej technických parametrov, bezpečnosti a ukazovateľov ako celku,“ priblížil Lukáč.

Celá stavba má dĺžku približne 14 kilometrov v smere východ – západ a 2,3 km v smere sever – juh. Lehota na predkladanie a otváranie ponúk je 29. novembra.

Dve etapy zákazky

„Predmet zákazky je z dôvodu časového hľadiska výstavby rozdelený do dvoch etáp. Prvou je modernizácia železničného úseku Váh – Varín – Strečno a druhou už spomínaná dostavba zriaďovacej stanice Žilina – Teplička a nadväzujúcej železničnej infraštruktúry v uzle Žilina,“ poznamenal Lukáč.

Stavba zahŕňa nasledovné časti uzla: úsek Strážov – Žilina od kilometra 199,2 modernizovanej trate Púchov – Žilina, Železničná stanica Žilina, úsek Žilina – Budatín od km 251,109 modernizovanej trate Žilina – Krásno nad Kysucou, úsek Žilina – Varín, zriaďovacia stanica Žilina – Teplička, Železničná stanica Varín a úsek Varín – Strečno po km 326,8 trate Žilina – Vrútky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal Lukáč
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaŽSR Železnice Slovenskej republiky