Slovenskí dopravcovia sa od septembra budú musieť do českého mýta prihlasovať po novom

Mýto, mýtna brána
Foto: ilustračné, SITA/Igor Svítok

Cestní dopravcovia zo Slovenska budú musieť od 1. septembra pri prihlásení sa do českého mýtneho systému preukázať svoju elektronickú identitu, a to prostriedkami v súlade s elDAS.

Na základe českého zákona o elektronickej identifikácii, ktorý priamo nadväzuje na predpis Európskej únie upravujúci elektronickú identifikáciu, už podobne vstupujú do zákazníckej zóny od začiatku júla dopravcovia z Českej republiky.

Postupne pribudnú ostatné krajiny

Informovala o tom tento týždeň spoločnosť CzechToll, s. r. o. s tým, že pravidlo bude postupne platiť aj pre dopravcov z ostatných krajín.

„Cieľom zmeny je zabezpečiť vyššiu bezpečnosť elektronickej komunikácie pre dopravcov aj prevádzkovateľa mýtneho systému. Na preukázanie svojej identity elektronickým spôsobom potrebujú mať občania Slovenska aktivovanú elektronickú schránku na ústrednom portáli verejnej správy www.slovensko.sk,“ uviedol hovorca CzechToll Miroslav Beneš.

Na samotné prihlásenie sa potom stačia elektronický občiansky preukaz, čítačka kariet pripojená k počítaču a BOK kód, ktorý si pri vydaní elektronického občianskeho preukazu občan zadá.

Podrobný návod na nové prihlásenie sa do zákazníckej zóny mýtneho systému v Českej republike nájdu slovenskí dopravcovia na portáli www.mytocz.eu/sk/nia.

Vyhrali spolu so Sky Toll

„O zmenách budú dopravcovia informovaní prostredníctvom deirect mailu odoslaného na kontakty, ktoré uviedol dopravca pri registrácii do systému elektronického mýta v Českej republike,“ dodal Beneš.

Spoločnosť CzechToll, s. r. o. je prevádzkovateľom nového mýtneho systému v Česku.

Spoločnosť zvíťazila so slovenským prevádzkovateľom elektronického mýta SkyToll v tendri Ministerstva dopravy Českej republiky na vybudovanie systému elektronického mýta a poskytovanie komplexných služieb súvisiacich s jeho prevádzkou v Českej republike od roku 2020.

CzechToll je súčasťou dlhodobých strategických plánov skupiny PPF v oblasti telekomunikačnej infraštruktúry.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Beneš
Firmy a inštitúcie CzechTollSkyToll