Slovensko je na 1. mieste v rebríčku v počte pracujúcich v automobilovom priemysle

Automobilový priemysel na Slovensku zamestnáva najviac ľudí v rámci EÚ
Automobilový priemysel na Slovensku zamestnáva najviac ľudí v rámci EÚ Foto: SITA/Milo Fabian

Na základe štatistiky, ktorú zverejnila Európska automobilová asociácia producentov (ACEA), sa Slovensko umiestnilo na prvom mieste v rebríčku najvyššieho podielu zamestnanosti v rámci výrobného priemyslu práve v automobilovom odvetví.

Asociácia zverejnila štatistiky, ktorá ukazuje podiel zamestnanosti v automobilovom priemysle v rámci EÚ podľa jednotlivých krajín. Štatistika vychádza z celkového počtu zamestnaných vo výrobnom priemysle.

Automobilový priemysel zamestnáva 8,5% Európanov

Na prvom mieste sa umiestnilo Slovensko s celkovým podielom 15,4%. Na druhom mieste skončilo Rumunsko s 15,3%. Prvú trojku uzatvára Česká republika, kde v automobilovom priemysle pracuje 13,4%. Na 4. mieste sa umiestnili Švédi s 13,3% a nasledujú Maďari s 12,9%.

Naopak najnižší podiel pracujúcich v automobilovom priemysle má Cyprus s 0,3%, iba o jednu desatinu percenta viac zamestnáva automobilové odvetvie v Dánsku.

Prieskum taktiež ukázal, že automobilový priemysel v celej EÚ zamestnáva 2,6-milióna ľudí, čo predstavuje 8,5% celkovej zamestnanosti vo výrobe v rámci spoločenstva. Len pre predstavu, v EÚ žije približne 503,7 miliónov obyvateľov.

Graf znázorňuje podiel priameho zamestnávania v automobilovom priemysle na celkovej výrobe
Graf znázorňuje podiel priameho zamestnávania v automobilovom priemysle na celkovej výrobe Zdroj: ACEA

V roku 2018 Slovensko vyrobilo rekordný počet áut

Na Slovensku sa v minulom roku podarilo automobilkám Volkswagen Slovakia, Kia Motors Slovakia, PSA Group Slovakia a Jaguar Land Rover, vyrobiť rekordný počet áut.

Podľa Zväzu automobilového priemyslu Slovenskej republiky sa za rok 2018 vyrobilo viac ako 1 080 000 vozidiel a je veľmi pravdepodobné, že v tomto roku to bude ešte o niečo viac.

Prezident ZAP SR Alexander Matušek ešte začiatkom roka informoval, že podiel výroby automobilov na celkovej priemyselnej produkcii dosiahol 46,8 % pričom sa automobilový priemysel na celkovom priemyselnom exporte Slovenska podieľal až 35 %.

Slovensko pritom vedie aj v celosvetovej štatistike v počte vyrobených automobilov na 1000 obyvateľov, za rok 2018 to predstavuje 198 áut.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom