Medzinárodnú osobnú leteckú dopravu na Slovensko môžu obnoviť, ale s obmedzeniami

ILUSTRAČNÉ:  Letisko Bratislava
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave. Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 27. mája, 16:19

Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) pripravilo návrh na obnovenie vykonávania letov v rámci obchodnej leteckej dopravy s určitými obmedzeniami od 29. mája 2020. Potvrdilo to v stredu pre agentúru SITA, pričom to zdôvodnilo zlepšujúcou sa epidemiologickou situáciou a tiež postupným otváraním hraníc v jednotlivých štátoch Európskej únie.

Lety do ôsmich krajín

„V prvej fáze ide o nepravidelnú, tzv. charterovú, obchodnú leteckú dopravu lietadlami s kapacitou do 20 cestujúcich pre slovenských občanov. V tomto prípade by malo ísť o osoby s trvalým alebo prechodným pobytom na území SR a tieto lety by bolo možné vykonať medzi územím Slovenskej republiky s územím Maďarska, Poľska, ČR, Rakúska, Slovinska, Chorvátska, Nemecka alebo Švajčiarska,“ priblížil rezort dopravy. Konečné rozhodnutie však určí až Ústredný krízový štáb SR.

Viac o téme: Koronavírus

Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (Sme rodina) informoval o obnovení medzinárodnej osobnej leteckej dopravy s obmedzeniami v stredu pred zasadnutím vlády na základe súhlasu konzília odborníkov.

Civilné lety na Slovensko sú aktuálne zastavené do 28. mája, pričom medzinárodná osobná doprava, vrátane leteckej, železničnej, autobusovej a vodnej, nefunguje od 13. marca v rámci opatrení štátu proti koronavírusu. S otvorením cezhraničnej osobnej dopravy, s výnimkou leteckej, sa zatiaľ nepočíta.

Súhlas v obmedzenom režime

Minister dopravy povedal, že sa snažia otvoriť všetky dostupné druhy medzinárodnej osobnej dopravy, okrem leteckej aj železničnú, autobusovú a lodnú.

„Konzultovali sme to v pondelok s konzíliom odborníkov. Čo sa týka leteckej dopravy, dostali sme súhlasné stanovisko v istom obmedzenom režime,“ uviedol Doležal.

V prípade ostatných druhov medzinárodnej osobnej dopravy povolenie zatiaľ nezískal. „Túto tému znovu otvorím na najbližšom ústrednom krízovom štábe,“ dodal Doležal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Doležal
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR