Slovensko pre zmutovaný koronavírus zastavuje civilné lety z Veľkej Británie a Severného Írska

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave. Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 21. decembra 16:55

Slovensko pre zmutovaný koronavírus zastavuje lety z Veľkej Británie a Severného Írska. Zákaz platí od polnoci 22. decembra pre civilné lety. Netýka sa leteckej nákladnej prepravy, letov na humanitárne účely či letov zdravotníckej záchrannej služby povolených príslušným orgánom.

Viac o téme: Koronavírus

„Zákaz bude predbežne platiť 72 hodín, v prípade letov, pri ktorých platí výnimka, musia byť dodržané všetky opatrenia nariadené orgánmi verejného zdravotníctva Slovenskej republiky,“ informoval o tom v pondelok minister dopravy a výstavby Andrej Doležal.

Povinná registrácia a karanténa

Od pondelka po príchode na Slovensko navyše pre všetky osoby, ktoré v posledných 14 dňoch navštívili Veľkú Britániu, platí povinnosť domácej izolácie. Už nebude možné predísť jej preukázaním sa výsledkom RT-PCR testu.

Zavádza to nová vyhláška hygienikov z Úradu verejného zdravotníctva. Táto povinnosť sa týka aj cestujúcich, ktorí priletia v pondelok lietadlom leteckého dopravcu Wizz Air z Londýna-Lutonu na bratislavské Letisko M. R. Štefánika – Airport Bratislava.

Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková, registráciu cestujúcich v e-maili alebo vytlačenú kontrolujú na letisku príslušníci Oddelenia hraničnej kontroly Prezídia Policajného zboru SR, čiže policajti na hraničnej/pasovej kontrole.

Po zaregistrovaní sa absolvujú cestujúci domácu izoláciu a najskôr na 5. deň test na COVID-19. Dovtedy, a do doby doručenia negatívneho výsledku testu, musia zotrvať v domácej izolácii. Tieto povinnosti budú platiť aj v prípade obnovenia letov z Veľkej Británie a Severného Írska.

Cestujúcim merajú aj teplotu

Rovnaký postup fungoval podľa Ševčíkovej na letisku aj doteraz, avšak doposiaľ sa mohli cestujúci preukázať aj negatívnym výsledkom RT-PCR testu z Veľkej Británie, nie starším ako 72 hodín.

Cestujúci si tak mohli vybrať, či sa preukážu negatívnym testom, alebo zotrvajú v domácej izolácii/karanténnom zariadení. Od pondelku už na základe vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR je registrácia a následná domáca izolácia povinná, nie je možnosť preukázať sa negatívnym výsledkom RT-PCR testu z Veľkej Británie.

Cestujúci sú po prílete prevezení autobusom na hraničnú kontrolu a po nej si v príletovej hale vyzdvihnú batožinu, zmeria sa im telesná teplota (automatickým statickým teplomerom) a odchádzajú z letiska.

Odlety nemusia zrealizovať

Zákaz civilných príletov z Veľkej Británie a Severného Írska sa počas najbližších troch dní dotkne ôsmich letov smerujúcich z alebo na bratislavské letisko. Ako vysvetlila Veronika Ševčíková zákaz sa dotkne 4 príletov z Veľkej Británie do Bratislavy, pričom v pláne sú aj 4 odlety z Bratislavy. Zakázané sú len prílety, nie odlety. Keďže však ide o rotácie letov, dopravcovia po zákaze príletov nemusia zrealizovať odlety.

V utorok 22. decembra nie sú na Letisku M. R. Štefánika naplánované žiadne prílety z Veľkej Británie. V stredu 23. decembra sú plánované dva prílety z Londýna a dva odlety do Londýna – prílet dopravcu Ryanair z Londýna-Stanstedu a prílet dopravcu Wizz Air z Londýna-Lutonu, a následné odlety z Bratislavy na tieto dve londýnske letiská.

Vo štvrtok 24. decembra, na Štedrý deň, sú plánované dva prílety dopravcu Ryanair, a to z Londýna-Stanstedu a Manchesteru do Bratislavy a dva odlety z Bratislavy do Londýna a Manchesteru.

Letenky si môžu prerezervovať

Od pondelka 21. decembra je spolu do konca decembra naplánovaných z Bratislavy 13 príletov a 13 odletov z/do Veľkej Británie a celkovo je do konca vianočného a novoročného obdobia, teda do 10. januára, naplánovaných z Letiska M. R. Štefánika 50 letov z/do Veľkej Británie – 25 odletov a 25 príletov.

Po 10. januári dopravcovia lety pozastavili alebo zredukovali, plánované sú len lety z Londýna. Cestujúcich bude kontaktovať letecký dopravca e-mailom, SMS správou, v mobilnej aplikácii, kde môžu nájsť informácie o ďalšom postupe – vrátenie cien za letenku, či zmeny rezervácie na iný dátum, alebo let, alebo poskytnutie poukážky na kúpu ďalšej letenky.

Lety nezakazuje letisko v Bratislave, ani lety neruší, zakázať ich môže len Dopravný úrad na pokyn rezortu dopravy a zrušiť samotný letecký dopravca, nie letisko. Zákazy sa týkajú aj príletov z Londýna na letiská v Košiciach a Poprade.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Doležal
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR