Slovensko spolu s Gréckom a Maltou porušujú pravidlá dátového spojenia, eurokomisii došla trpezlivosť a prípad dala na súd

Piloti v kabíne
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Európska komisia (EK) sa v piatok rozhodla postúpiť prípad Slovenska, Grécka a Malty Súdnemu dvoru EÚ keďže neposkytujú a neprevádzkujú služby dátového spojenia pre všetkých prevádzkovateľov náležite vybavených lietadiel pohybujúcich sa vo vzdušnom priestore, za ktorý zodpovedajú. Informovala o tom oficiálna stránka výkonného orgánu EÚ.

„Komisia začala postup v prípade nesplnenia povinnosti v máji 2020 a v júli 2021 zaslala odôvodnené stanoviská. Dotknuté členské štáty však nariadenie naďalej porušujú, a preto sa Komisia v piatok rozhodla postúpiť ich prípady Súdnemu dvoru,“ uviedla EK.

Systémy dátového spojenia sa používajú na zasielanie informácií medzi lietadlom a riadiacim letovej prevádzky a dopĺňajú tradičnú hlasovú komunikáciu medzi pilotnou kabínou a strediskami riadenia letovej prevádzky.

Implementácia spomenutej technológie v Európe je nevyhnutná „na zlepšenie efektívnosti komunikácie medzi pilotmi a radiacimi letovej prevádzky, čím sa zvýši kapacita riadenia letovej prevádzky i bezpečnosť“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Európska komisia (EK)