Smart plán pomôže Senici s dopravou, mesto naň získalo nenávratný príspevok milión eur

Euro bankovky peniaze
Foto: ilustrančé, Pixabay.com

Senica uspela so svojím projektom Smart plán mesta Senica a získala naň nenávratný finančný príspevok 1 milión eur. Peniaze sú určené na riešenie konkrétnych problematických oblastí, napríklad dopravy.

Výsledkom má byť lepšia priepustnosť hlavnej križovatky v centre mesta, zvýšenie bezpečnosti chodcov na priechodoch alebo informovanie o voľných miestach na parkovanie.

Poskytovateľom nenávratného finančného príspevku je Ministerstvo dopravy a výstavby SR prostredníctvom Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

Pripravujú sa verejné obstarávania

Senická radnica podľa jej hovorkyne Tatiany Moravcovej momentálne pripravuje verejné obstarávania na dodávku a inštaláciu moderných smart technológií obsiahnutých v projekte Smart plán mesta Senica.

Samotná aplikácia do praxe je plánovaná v priebehu budúceho roka. Samospráva sa bude na projekte spolupodieľať piatimi percentami z vlastného rozpočtu.

V meste sa zavedú „smart prvky“

Podľa primátora Martina Džačovského by najväčšou pomocou pre dopravu v Senici bolo vybudovanie obchvatu, na to však vedenie mesta nemá dosah.

„Snažíme sa preto smerovať svoje úsilie, okrem lobovania za obchvat, do tých oblastí, ktoré ovplyvniť dokážeme. V rámci Smart plánu mesta Senica pôjde o zavedenie moderných, inteligentných takzvaných smart prvkov, ktoré by sa mali odzrkadliť v lepšej priepustnosti hlavnej senickej križovatky, vo zvýšení bezpečnosti chodcov, v lepšej informovanosti vodičov o voľných parkovacích miestach vo vybraných lokalitách, v zlepšení bezpečnosti obyvateľov aj prostredníctvom rýchlejšej identifikácie incidentov a rýchlejším reagovaním na ne,“ povedal Džačovský.

Počítajú aj s osadením navigačných tabúľ

Ako informovala Moravcová, Smart plán Senice sa zameria aj na riadenie statickej dopravy, teda parkovania. Na frekventovaných parkoviskách bude monitorovaná obsadenosť parkovacích miest a tieto informácie budú následne sprístupnené vodičom.

Pomocou centralizovaného systému dokáže mesto efektívnejšie spravovať a riadiť statickú dopravu. Okrem toho Smart plán mesta Senica počíta aj s osadením navigačných tabúľ, ktoré budú Seničanov a návštevníkov informovať o voľných parkovacích miestach. Počíta sa aj so zavedením parkovacej aplikácie pre mobilné telefóny.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Ďžačovský
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRMIRRI SR Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR