Spoločnosť Deutsche Bahn nezískala súdny zákaz štrajku rušňovodičov

štrajk, rušňovodiči, Nemecko
Foto: ilustračné, Roland Weihrauch/dpa via AP.

Nemeckému národnému železničnému dopravcovi Deutsche Bahn sa nepodarilo získať mimoriadny súdny zákaz štrajku časti rušňovodičov. Pracovný súd vo Frankfurte nad Mohanom jej žiadosti nevyhovel. Informuje o tom tlačová agentúra dpa.

„Koronavírusový bonus“

Spoločnosť Deutsche Bahn uviedla, že najnovší štrajk, ktorý zorganizoval odborový zväz GDL, považuje za nelegálny. Firma poukázala na to, že počas vyjednávaní s odborármi zvýšila svoju ponuku jednorazového „koronavírusového bonusu“ pre členov odborového zväzu na sumu 600 eur.

Už tretí štrajk tohto leta, ktorý v stredu odštartovali rušňovodiči nákladných vlakov, a vo štvrtok sa rozšíril aj na vlaky osobnej dopravy, má trvať do 7. septembra. Ak by pokračoval, dotkne sa mnohých cestujúcich, ktorí sa vracajú z dovoleniek.

Odborová rivalita

Deutsche Bahn plánuje udržať v prevádzke asi štvrtinu diaľkových vlakov a aj zhruba 40 percent regionálnych spojov. Súkromných dopravcov, ktorí v Nemecku prevádzkujú niektoré regionálne aj diaľkové spoje, štrajk neovplyvní.

Odborári žiadajú, aby štátny železničný dopravca okrem vyplatenia jednorazového bonusu v sume 600 eur zvýšil mzdy rušňovodičov a ďalších železničiarov o 3,2 percenta. Spor komplikuje aj odborová rivalita. GDL, ktorý sa tradične koncentruje okolo strojvodcov, súperí s väčším odborovým zväzom EVG, ktorý zastupuje širší okruh železničných pracovníkov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Deutsche Bahn