Stále chýba vyhláška pre uplatnenie režimu OTP v diaľkových vlakoch a autobusoch

režimu OTP v diaľkových vlakoch a autobusoch
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Pre uplatňovanie režimu OTP v diaľkových vlakoch a autobusoch od 10. decembra stále chýba potrebná vyhláška. Dopravcovia, ktorých sa toto opatrenie vlády z 8. decembra týka, zatiaľ nemajú podľa čoho postupovať pri jeho dodržiavaní v rýchlikoch, vlakoch InterCity či na diaľkových autobusových linkách.

Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) tvrdí, že splniť úlohu vlády v tomto prípade nemôže, Ministerstvo dopravy a výstavby SR zas informovalo, že vyhlášku by mal vydať hlavný hygienik.

Splnenie tejto úlohy

Úrad verejného zdravotníctva SR sa snaží nájsť riešenie, ako zabezpečiť splnenie tejto úlohy, ktorá nám bola spolu s ministerstvom dopravy pridelená uznesením vlády,“ uviedla v sobotu re agentúru SITA hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

Po analýze právneho stavu podľa nej úrad na takýto krok nemá právomoc, pretože zákon o ochrane zdravia, ktorý určuje hygienikom kompetencie, plnenie tejto úlohy neumožňuje.

Ústavný súd SR totiž svojím stredajším uznesením vyslovil záver o nesúlade ustanovenia, ktoré by sa v tomto prípade mohlo aplikovať, s Ústavou SR. ÚVZ bude v spolupráci s ministerstvami zdravotníctva a dopravy hľadať spôsob, ako v tejto legislatívnej situácii postupovať ďalej,“ dodala Račková.

Vzájomná dohoda

Ministerstvo dopravy a výstavby predtým oznámilo, že vyhlášku by mal vydať hlavný hygienik.

Viac o téme: Koronavírus

Po vzájomnej dohode s Ministerstvom zdravotníctva SR sme prijali návrh riešenia, že hlavný hygienik SR vydá vyhlášku k OTP režimu v diaľkových vlakoch a autobusoch. Rezort dopravy je pripravený na okamžitú aplikáciu tejto vyhlášky do praxe,“ uviedlo ministerstvo na sociálnej sieti.

Podmienky pre OTP

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina) po rokovaní vlády v stredu hovoril, že rezort spolu so svojim hygienikom pripraví vyhlášku, aby podmienky pre OTP začať platiť od 10. decembra, ako väčšina opatrení.

Zároveň pripustil, že režim OTP bude v praxi veľmi ťažko kontrolovateľný, dokonca až nekontrolovateľný, napriek tomu budú vykonávať námatkové kontroly.

Pokiaľ to bude v silách vlakvedúceho, ktorý vie skontrolovať cestovný lístok, tak bude vedieť oskenovať a skontrolovať aj OTP režim,“ povedal Doležal.

Ťažko kontrolovateľné

Požiadal rešpektovať platné nariadenia hygienikov aj bez platných kontrolných mechanizmov, resp. aj s vedomím, že je to veľmi ťažko kontrolovateľné.

V prípade, že cestujúci nebude spĺňať požiadavku na OTP, vlakvedúci ho podľa ministra požiada, aby na najbližšej stanici vystúpil z vlaku, teda podobne, ako keby sa nevedel preukázať platným cestovným lístkom.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Andrej DoležalDaša Račková
    Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR