Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Letisko Bratislava
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave. Foto: bts.aero.
17. 04. 2019 13:51 Letectvo Marek elias.jpg od SITA

Štátna pomoc by mala ísť aj na prevádzku a investície do letiskovej infraštruktúry

Umožňuje to návrh zákona o odplatách a o poskytovaní príspevku v civilnom letectve, ktorý schválila vláda. Ministerstvo dopravy a výstavby pripravilo zákon s navrhovanou účinnosťou od 1. júla 2019.

Štátnu pomoc bude možné poskytovať aj na prevádzku a investície do letiskovej infraštruktúry. Príspevok budú môcť poskytovať aj obce a samosprávne kraje. Umožňuje to návrh zákona o odplatách a o poskytovaní príspevku v civilnom letectve, ktorý v stredu schválila vláda. Ministerstvo dopravy a výstavby SR návrhom zákona reaguje najmä na úpravu pravidiel Európskej únie v oblasti štátnej pomoci.

Európska legislatíva sa mení a možnosti investícií do letísk sú malé. Museli sme túto legislatívu prispôsobiť európskej,“ povedal po rokovaní vlády minister dopravy a výstavby Arpád Érsek.

Zo zákona nám vyplýva, že platíme hasičov a bezpečnosť na letiskách. Letiská budú mať stabilitu na základe tohto zákona, budú dostávať financie,“ dodal Érsek.

Navrhovaný zákon by mal po schválení v parlamente nadobudnúť účinnosť od 1. júla 2019.

Letisko piestany.jpg
Foto: Letisko Piešťany

Dotácie tento rok 6 miliónov eur

Ministerstvo dopravy v súčasnosti poskytuje vzhľadom na možnosti štátneho rozpočtu v oblasti civilného letectva dotácie letiskovým spoločnostiam na účely bezpečnostnej ochrany letísk, výkonu záchranných a hasičských služieb a dotácie poskytovateľovi letových prevádzkových služieb na účel poskytovania letových prevádzkových služieb letom oslobodeným od odplát.

V štátnom rozpočte na rok 2019 je na dotácie určených 6 mil. eur.

V súčasnosti nie je možné presne kvantifikovať požiadavky na rozpočet verejnej správy, keďže nie je možné vopred určiť požiadavky letiskových spoločností a poskytovateľa letových prevádzkových služieb,“ uviedol rezort dopravy pre agentúru SITA.

Okrem systému poskytovania príspevku je v návrhu zákona upravený aj systém letiskové odplát, ako aj systém odplát za poskytovanie leteckých navigačných služieb, ktorý reflektuje na zmeny nariadení upravujúcich túto problematiku,“ dodalo ministerstvo dopravy.

K téme

Štátnu pomoc budú môcť na svoju prevádzku získať aj letiská, upraví sa aj systém odplát Európske letiská chcú do roku 2050 znížiť emisie uhlíka na nulu, vo Švédsku sa to už podarilo

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Predvolebné prieskumy sa podľa Danka kupujú. Slosiarik to odmieta, ale Baránek tvrdí niečo iné Foto: Pri vážnej nehode na D1 zahynul zamestnanec NDS, auto narazilo do vozíka diaľničnej patroly Konflikt záujmov? Kiskov človek dosadil za hlavného architekta muža, ktorý vlastní architektonickú firmu PSG v šlágri nedalo šancu Realu, Atlético remizovalo s Juventusom a Bayern zdolal Crvenu Zvezdu

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X