Štátne železnice dajú vyčistiť vozne, za služby by mali zaplatiť desiatky miliónov eur

vlak, interiér vlaku,
Foto: ilustračné SITA/Radoslav Maťaš

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) má za čistenie koľajových vozidiel počas štyroch rokov zaplatiť spolu 28,76 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty.

Zákazku rozdelenú na štyri časti pridelila dvom spoločnostiam – Euroclean, s. r. o., Bratislava v bratislavskom regióne a Solution, s. r. o., Košice vo zvolenskom, v žilinskom a košickom regióne.

Vyplýva to z výsledku verejnej súťaže vyhlásenej v januári tohto roka, predpokladaná cena za tieto služby bola 30 mil. eur bez DPH.

Ponuku predložili celkovo traja uchádzači

Národný vlakový osobný dopravca podpísal s vybranými dodávateľmi rámcové dohody na poskytovanie služieb čistenia železničných koľajových vozidiel. Euroclean bude pre ZSSK zabezpečovať čistenie koľajových vozidiel v regióne Bratislava za 9,37 mil. eur bez DPH.

Solution bude čistiť vozidlá celkovo za 19,39 mil. eur bez DPH, z toho v regióne Zvolen za 4,1 mil. eur, v regióne Žilina za 6,66 mil. eur a v regióne Košice za 8,62 mil. eur. Ponuku predložili celkovo traja uchádzači, pričom obaja vybratí dodávatelia len v častiach zákazky, kde uspeli, a Slovclean, a. s., v dvoch častiach pre bratislavský a zvolenský región.

Hľadá dodávateľa zabezpečovacieho systému

ZSSK vo verejnej súťaži zároveň hľadá dodávateľa vlakového zabezpečovacieho systému ETCS (Európsky železničný kontrolný systém) do 25 elektrických vlakových jednotiek – trinástich trojdielnych v dĺžke 79,7 metra a dvanástich štvordielnych v dĺžke 106,2 metra.

Za poskytnutie týchto služieb v priebehu 68 mesiacov (päť rokov a osem mesiacov) predpokladá vynaložiť predbežne 17,3 mil. eur bez DPH, investíciu chce spolufinancovať aj z prostriedkov Európskej únie cez Operačný program Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020.

Lehotu na predkladanie ponúk predĺžili

Štátny dopravca predĺžil lehotu na predkladanie a otváranie ponúk v tendri zo 16. júla na 27. augusta, platiť musia minimálne do 27. augusta 2020.

Uchádzači majú preukázať, že v predchádzajúcich piatich rokoch do vyhlásenia verejného obstarávania dodali a inštalovali zabezpečovacie zariadenie ETCS do železničných koľajových vozidiel v celkovej minimálnej hodnote 3 mil. eur bez DPH.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ZSSK Železničná spoločnosť Slovensko