Štátny majetok Fatranka Vrútky v správe ŽSR kúpi levická spoločnosť, predaj odsúhlasila vláda

|||||
Vlak Železničnej spoločnosti Slovensko. Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) dostali od vlády na návrh ministerstva hospodárstva zelenú k predaju štátneho majetku Fatranka Vrútky spoločnosti Levice invest za 1,41 milióna eur. Levická firma vyšla ako víťaz z ponukového konania, ktoré trvalo od 27. septembra 2017 do 22. októbra 2020. V poslednom, deviatom kole bol doručený len jeden cenový návrh.

O predaj majetku malo záujem mesto Vrútky, ktoré požiadalo ŽSR o možnosť odkúpiť predmetný majetok pre účely nájomného bývania. Keďže mesto napokon nemalo záujem o kúpu, rezort dopravy odporučil vzhľadom na hospodárnosť a efektívnosť odpredaja pokračovať v ponukovom konaní e-Aukciou. Jediným kritériom vyhodnotenia ponukového konania bola najvyššia ponúknutá cena.

Odpredaj majetku

ŽSR uzavreli so spoločnosťou Levice invest zmluvu o budúcej zmluve, podmienenú udelením výnimky vládou podľa zákona o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby, ktorej predmetom je odplatný prevod nepotrebného majetku štátu v správe ŽSR.

Odpredaj majetku nebude mať podľa rezortu hospodárstva negatívny vplyv na hospodársku situáciu štátneho podniku. Finančné prostriedky z predaja budú použité prioritne na dodatočné majetkovoprávne usporiadanie pozemkov, na ktorých sa nachádza železničná infraštruktúra hlavných tratí alebo Východoslovenské prekladiská Čierna nad Tisou a Maťovce.

Desať pozemkov

Majetok v správe ŽSR tvorí desať pozemkov s celkovou rozlohou 6 314 metrov štvorcových. Fatranka Vrútky sa nachádza na okraji obytnej časti mesta Vrútky.

Celková zostatková účtovná hodnota predstavuje sumu viac ako 376-tisíc eur podľa stavu k 31. decembru 2019. Všeobecná hodnota majetku stanovená na základe znaleckého posudku z roku 2019 predstavuje výšku 1,19 milióna eur.

Dve stavby

Na pozemkoch sú umiestnené dve stavby, ktoré sú prekryté strechou a navzájom prepojené chodbou. Budova ubytovne, a to slobodáreň, je podpivničená, osempodlažná stavba. Na prvom nadzemnom podlaží sa nachádza vstupná hala, recepcia, kancelárske a prevádzkové priestory.

Na ostatných nadzemných podlažiach sú umiestnené bytové jednotky. Úžitková plocha je viac ako 4-tisíc metrov štvorcových. Budova ubytovne, kde sa nachádza reštaurácia a CO kryt, má jedno nadzemné podlažie, ktoré bolo zrekonštruované.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Fatranka VrútkyLevice investMH Ministerstvo hospodárstva SRVláda SRŽSR Železnice Slovenskej republiky