Do štrajku sa zapojili takmer všetci vodiči košického dopravného podniku

Dpmk
Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček počas brífingu k štrajkovej situácii pred železničnou a autobusovou stanicou v Košiciach. Foto: SITA/Marek Lukáč
AKTUALIZOVANÉ – Primátor Košíc Jaroslav Polaček považuje štrajk za nezákonný

Odborári a zamestnanci Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) v stredu ráno o 8:00 vstúpili do ostrého štrajku. Zapojili sa doň takmer všetci vodiči. Informovali o tom odboroví predáci krátko po skončení štrajku.

„Jazdili traja vodiči autobusovej dopravy a elektrická doprava stála úplne. Do tohto štrajku sa zapojili aj dielenskí pracovníci, ako na autobusovej, tak aj na koľajovej doprave,“ uviedol šéf odborovej organizácie vodičov pri DPMK Ivan Horváth.

Zvýšenie tarifných miezd, ktoré pán primátor avizuje, je otázkou kolektívneho vyjednávania. My nie sme v štrajkovej pohotovosti v zmysle kolektívneho vyjednávania, v štrajkovej pohotovosti sme v zmysle Ústavy Slovenskej republiky,“ uviedla predsedníčka Základnej organizácie Integrovaného odborového zväzu pri DPMK Andrea Vindišová.

Väčšina ľudí sa prepravila ešte pred začiatkom štrajku

Ako ráno na stanici informoval primátor mesta Jaroslav Polaček, mesto zabezpečilo jednu linku, ktorá bude premávať v 15-minútových intervaloch medzi stanicou a nemocnicami. Aspoň trochu sa tak majú zmierniť problémy, ktoré so štrajkom vodičov súvisia.

„Mňa veľmi mrzí, že odborári nie sú ochotní dodržiavať ani základný atribút zákona, ktorý hovorí o trojdňovej výzve, aby nielen samospráva, ale aj záchranný systém a integrovaný systém dokázal zabezpečiť to, čo môže štrajk spôsobiť,“ dodal Polaček.

O ôsmej hodine ráno nevyzerala situácia na košickej hlavnej stanici kriticky. Väčšina ľudí sa stihla dopraviť do práce a škôl pred začiatkom štrajku. Na zastávkach čakalo na spoj len niekoľko cestujúcich.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie DPMK Dopravný podnik mesta Košice