Štrajkujúci autodopravcovia plánujú zablokovať všetky hraničné priechody na Slovensku

štrajk autodopravcov
Účastníci štrajku s kamiónmi na Tomášikovej ulici počas štrajku zástupcov Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) proti daňovému zaťaženiu. Bratislava, 7. január 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel

Štrajkujúci autodopravcovia plánujú v nedeľu 12. januára od 22:00 zablokovať kamiónmi všetky hraničné priechody na Slovensku.

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS), ktorá od 7. januára organizuje celoštátny štrajk proti podmienkam podnikania v cestnej doprave, zdôvodňuje obnovenie blokovania ciest a hraničných priechodov tým, že neboli splnené jej dve hlavné požiadavky – na zníženie dane z motorových vozidiel o 50 % a pozastavenie výberu mýta do vyriešenia záverov správy Najvyššieho kontrolného úradu SR o prevádzke elektronického mýtneho systému.

ČESMAD podporil kolegov

„Ide o živý mechanizmus a situácia sa mení. Aktuálne je rozhodnutie pokračovať v štrajku až do splnenia požiadaviek UNAS, prípadne ho rozširovať,“ uviedol v sobotu večer pre agentúru SITA Juraj Smrečan z vedenia UNAS.„Štrajk vyhlásený UNAS by pokračoval a naberal na rozsahu bez ohľadu na stanovisko ČESMAD-u,“ dodal Smrečan.

Združenie cestných dopravcov ČESMAD Slovakia na sobotnom stretnutí dopravcov v Banskej Bystrici podporilo štrajk kolegov z UNAS, pričom nateraz vyhlásilo výstražný štrajk, resp. štrajkovú pohotovosť. Súhlasi tiež s požiadavkou na zníženie dane z motorových vozidiel o polovicu. K štrajku sa chce aktívne pripojiť v prípade, ak nebudú splnené ich požiadavky do 21. januára, kedy by mala o nich rokovať Národná rada SR.

Pre nákladnú dopravu bude v nedeľu približne od 22:00 až do odvolania zablokovaný slovensko-maďarský diaľničný hraničný priechod na D2 Rusovce – Rajka v smere na Slovensko. Pre osobnú dopravu bude prejazdný jeden jazdný pruh.

Nech si sadnú za rokovací stôl

Informovala o tom bratislavská krajská polícia na sociálnej sieti s tým, že od uvedeného termínu bude tiež zablokovaný hraničný priechod medzi Slovenskom a Českom Brodské – Kúty na diaľnici D2 v smere na Slovensko.

„Pravý jazdný pruh bude prejazdný pre osobné vozidlá. V nedeľu bude v Bratislave úsek cestnej komunikácie na Rožňavskej ulici v smere do mesta naďalej prejazdný len v jednom jazdnom pruhu,“ upozornila polícia.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) požiadal protestujúcich autodopravcov, aby nechali kamióny na parkoviskách a sadli si za rokovací stôl.

„Nech rokujú týždeň, dva, tri aj mesiac do úmoru, kým dohodnú nejaký kompromis, ale nech prestanú blokovať cesty, ohrozovať životy občanov a ekonomiku. Nech sa naozaj vrátia k forme štrajku, ktorý je prijateľný a garantovaný v ústave,“ povedal predseda vlády v rozhlasovej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Polícia pripravená sankcionovať

Autodopravcov opäť vyzval, aby nepokračovali v týchto aktivitách, pretože budú musieť niesť aj zodpovednosť za následky v prípade, že spôsobia nejaké škody. Rokovať so zástupcami UNAS nateraz premiér osobne nechce.

„Majú k dispozícii ministra dopravy, ministra financií. To sú kompetentné osoby, ktoré s nimi môžu rokovať. Momentálne nevidím dôvod na to, aby som sa s nimi stretol, pretože v tomto prípade im nemám ako pomôcť. Musia mi najprv oznámiť cez ministra financií, ako sa nakoniec dohodnú,“ uviedol Pellegrini.

Polícia vyzvala autodopravcov, aby počas protestov dodržiavali dopravné predpisy. „Polícia je tu na to, aby ochraňovala životy, zdravie a majetok občanov. Nemôžeme dovoliť, aby sa napríklad rodiaca žena nemala ako dostať do nemocnice, keď ju manžel vezie, pretože sú zablokované cesty,“ povedal prezident Policajného zboru Milan Lučanský.

„Postupujeme vždy v zmysle zákonov, najskôr priestupcov vyzveme, aby upustili od protiprávneho konania a ak sa tak nestane, prejdeme na sankcie,“ upozornil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj Smrečan
Firmy a inštitúcie ČESMAD Slovakia Združenie cestných dopravcovPZ Policajný zbor SRUNAS Únia autodopravcov Slovenska