Stredoeurópske štáty sa usilujú o železničné partnerstvo s Kórejskou republikou

South Korea President Moon Jae-in, second from left, Hungary's Prime Minister Viktor Orban, center, Poland's Prime Minister Mateusz Morawiecki, right, Slovakia's Prime Minister Eduard Heger, second from right, and Czech Republic's Prime Minister Andrej Babis, left, stand during statements after a meeting of central Europe's informal body of cooperation called the Visegrad Group or V4, in Budapest, Hungary, Thursday, Nov. 4, 2021. ()
Lídri krajín Vyšehradskej štvorky (V4) sa stretli na samite v Budapešti. Foto: AP Photo/Laszlo Balogh

Lídri krajín Vyšehradskej štvorky (V4) na štvrtkovom samite v Budapešti vyzvali prezidenta Kórejskej republiky Mun Če-ina, aby zvážil investíciu do rýchlej vlakovej linky spájajúcej hlavné mesto Maďarska a poľskú metropolu Varšava.

Hostiteľ samitu, maďarský premiér Viktor Orbán, na spoločnom tlačovom brífingu poznamenal, že potenciálna investícia do železníc je „najväčším spoločným plánom krajín V4“ – Maďarska, Slovenska, Česka a Poľska.

Skrátenie trvania trasy

Ako ďalej podotkol Orbán, Kórejská republika „vyvinula technológiu v tejto oblasti a cestovný koridor z juhu na sever v Európe nemožno dosiahnuť, ak hlavné mestá nebudú prepojené rýchlikom“. Dodal, že vďaka trati by 800-kilometrovú trasu medzi Budapešťou a Varšavou bolo možné absolvovať namiesto dvanástich hodín za päť.

Juhokórejský prezident sa momentálne nachádza na 9-dňovom európskom turné. V4 nazval „novovznikajúcim výrobným centrom v Európe“ a poznamenal, že skupina je druhým najväčším obchodným partnerom a najväčšou investičnou destináciou pre Kórejskú republiku v Európskej únii.

Projekt obnovy Dukovian

Poľský premiér Mateusz Morawiecki uviedol, že Kórejská republika by sa mala „na V4 dívať ako na najdôležitejšieho partnera v EÚ“, keďže viac ako 30 % celkového juhokórejského exportu do EÚ končí v krajinách V4.

Český premiér Andrej Babiš vyzval Kórejskú republiku, aby predložila ponuku na projekt obnovy jadrovej elektrárne v Dukovanoch.

Slovenský predseda vlády Eduard Heger zasa uviedol, že cieľom V4 je rozvíjať ďalšiu spoluprácu s Kórejskou republikou v boji proti pandémii ochorenia COVID-19, vrátane zdieľania testovacích zariadení, vakcín, ventilátorov a iných zdravotníckych pomôcok.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej BabišEduard HegerMateusz MorawieckiMun Če-inViktor Orbán
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaV4 Vyšehradská štvorka