Sú pre koronavírus ohrozené kľúčové infraštruktúrne projekty?

Stavebné práce na infraštruktúrnych projektoch pokračujú
Stavebné práce na infraštruktúrnych projektoch pokračujú Foto: D4R7

Na Slovensku je rozostavaných dokopy trinásť projektov v dĺžke 134 km.  V súčasnosti sa pracuje na všetkých kľúčových úsekoch diaľnic bez obmedzení. Výstavba bez problémov pokračuje napríklad na úseku D1 Hubová – Ivachnová, D4/R7 vrátane nultého obchvatu okolo Bratislavy, či v Prešove na diaľničnom úseku D1 alebo obchvate, ktorý bude súčasťou R4.

Šírenie koronavírusu však môže výrazne spomaliť práce a oddialiť zmluvné termíny dokončenia. 

Viac k téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Práce pokračujú podľa harmonogramu

Vláda spoločne s krízovým štábom prijíma čoraz tvrdšie obmedzenia, aby zabránila šíreniu nákazy. Postupne zatvorili všetky reštaurácie, bary, obchody.

Pozastavenie výroby dokonca ohlásili aj dve automobilky, Volkswagen v Bratislave a PSA v Trnave, aby minimalizovali osobný kontakt medzi ľuďmi.

Ako informovala hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Michaela Michalová, na stavbách neboli prerušené práce a všetko napreduje podľa harmonogramu.

Ešte v priebehu minulého týždňa NDS ako investor a objednávateľ stavby vydal viaceré usmernenie pre jednotlivé stavby. Išlo o preventívne opatrenia proti šíreniu nákazy COVID–19.

„Predmetom usmernenia je súbor opatrení a obmedzení s dôrazom na minimalizovanie osobného kontaktu, činností, ktoré znesú odklad, zabezpečenie dezinfekčných prostriedkov na báze alkoholu a iné,“ uviedla Michalová.

Zároveň vylúčila, že by na niektorom z úsekov, ktoré sú aktuálne vo výstavbe, došlo k zastaveniu alebo prerušeniu výstavby.

Viac o téme Koronavírus

Krízový plán na každej jednej stavbe

Diaľničiari tiež pripravujú inštrukcie pre zhotoviteľov a stavebný dozor, aby vytvorili Krízový plán pre každú jednotlivú stavbu.

Ten bude odzrkadľovať každodennú situáciu a tiež prispôsobovať prácu na stavbe podmienkam a obmedzeniam vydaných Ústredným krízovým štábom SR.

Rezort dopravy nevylúčil pozastavenie prác

Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV SR) nevylúčilo, že v priebehu niekoľkých týždňov sa situácia zmení a práce sa budú musieť na určitý čas prerušiť.

Rezort uviedol, že všetko bude závisieť od prijatých preventívnych opatrení proti šíreniu nákazy a zároveň od aktuálneho vývoja mimoriadnej situácie v súvislosti s nariadeniami Hlavného hygienika SR, resp. ústredného krízového štábu.

„Nevylučujeme však, tento stav môže mať nepriaznivý dopad na výpadok podzhotoviteľov alebo nepredvídateľný nedostatok pracovníkov na stavbe, v dôsledku čoho môže dôjsť k omeškaniu prípadne až k zastaveniu stavebných prác,“  doplnil tlačový odbor na ministerstve.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michaela Michalová
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNDS Národná diaľničná spoločnosť