Súčasťou košickej R2 bude aj odpočívadlo s kapacitou 125 odstavných plôch

Odpočívadlo Valaliky
Vizualizácia odpočívadla Valaliky na košickej R2. Reprofoto: www.youtube.com.

Na stavbe R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany, II. úsek začína rásť aj odpočívadlo s názvom Valaliky. Aktuálne sa realizuje odhumusovanie pôdy a prekládky inžinierskych sietí. Následne budú sanovať podložie a robiť vodovodné prípojky a prípojky napätia.

125 odstavných plôch

Plánuje sa tiež realizáciu dažďovej a splaškovej kanalizácie, trafostanice a verejného osvetlenia. Odpočívadlo bude mať celkovú kapacitu 125 odstavných plôch pre motorové vozidlá. Informovala o tom hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti Eva Žgravčáková.

Odpočívadlo na košickej R2 bude jednostranné a nachádzať sa bude v blízkosti obce Valaliky. Na rýchlostnú cestu sa napojí obojsmerne prostredníctvom samostatných križovatkových vetiev. Projekt počíta s kapacitou 70 odstavných plôch pre osobné vozidlá, 10 pre autobusy, tri pre karavany a 42 pre nákladné vozidlá.

Detské ihrisko, chodníky aj zeleň

Súčasťou odpočívadla budú aj plochy pre odpočinok a detské ihrisko, chodníky a zeleň, oddychová zóna na aktívny aj pasívny oddych či priestor pre psy. Takisto sa počíta s územnou rezervou pre čerpaciu stanicu aj so stojiskami pre alternatívne palivá či pre nabíjanie elektromobilov. Rezervu nechajú aj pre objekt rýchleho občerstvenia.

Zmluva na výstavbu rýchlostnej cesty R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany bola podpísali 17. marca 2022. Výstavbu 14 kilometrov dlhej rýchlocesty realizujú počas troch rokov Eurovia SK a Eurovia CS. Výstavba bude stáť približne 132 miliónov eur, financovanie je zabezpečené z prostriedkov Európskej únie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva Žgravčáková
Firmy a inštitúcie Eurovia CSEurovia SKNDS Národná diaľničná spoločnosť