Súd v USA zamietol odvolanie koncernu Volkswagen, žaloby v emisnej kauze môžu pokračovať

Volkswagen
Foto: ilustračné, SITA/AP

Najvyšší súd v USA v pondelok zamietol odvolanie koncernu Volkswagen, ktorý sa snažil zastaviť žaloby vedené v jeho emisnom škandále na úrovni štátov a samospráv. Vďaka tomu môžu štát Ohio, okres Salt Lake County v štáte Utah a úrad na ochranu životného prostredia v okrese Hillsborough County na Floride pokračovať v žalobách. Nižší súd predtým konštatoval, že vzhľadom na tieto právne konania by mohla nemecká automobilová skupina čeliť „ohromujúcej zodpovednosti“.

Spoločnosť argumentovala, že federálne zákony umožňujú regulovať jej správanie len federálnej Agentúre na ochranu životného prostredia, a nie štátnym a miestnym úradom. Volkswagen v USA na pokutách a urovnaniach s regulačnými úradmi doteraz zaplatil viac ako 23 miliárd dolárov (USD).

Koncern v roku 2015 priznal, že do 585-tisíc nových áut predaných v USA a viac ako 11 miliónov po celom svete inštaloval softvér, ktorý umožňoval skresľovať výsledky emisných testov.

Sudcovia Najvyššieho súdu k zamietnutie odvolania neposkytli bližšie vyjadrenie s výnimkou poznámky, že na rozhodovaní sa nezúčastnil sudca Stephen Breyer. Agentúra AP pripomína, že jeho brat Charles Breyer, sudca okresného súdu v San Franciscu, za zaoberal niektorými žalobami v emisnej kauze.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Volkswagen