Pre koronavírus pozastavilo ministerstvo hospodárstva dotačný projekt na kúpu elektromobilov

Electric car is changing on street parking in UK
Ilustračné foto Foto: Getty images

Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) dočasne pozastavilo dotačný projekt na podporu kúpy elektromobilov. Dôvodom je súčasná situácia spôsobená koronakrízou. Ako ďalej informuje rezort hospodárstva, doteraz podpísané zmluvy s vyše stovkou úspešných žiadateľov zostávajú v platnosti, ich žiadosti o vyplatenie dotácie vybavuje ministerstvo priebežne.

Projekt bude pokračovať po skončení krízy

„V prípade ďalších žiadostí pokračuje proces ich administratívneho spracovania, projekt bude pokračovať po skončení krízy,“ dopĺňa rezort. Zároveň rozhodol aj o zrušení druhého kola výzvy na budovanie nabíjacích staníc.

„Súčasná kríza zasiahla aj automobilový priemysel, časť podnikov pozastavila výrobu, čo môže spôsobiť nedostatok elektrických vozidiel na trhu,“ objasnil štátny tajomník MH SR Karol Galek.

Obstaranie vozidla do 12 mesiacov od podpísania zmluvy je pritom zmluvnou podmienkou na poskytnutie dotácie.

Kupujúcim by mohla vypršať lehota

„Rozhodnutie o pozastavení dotačného projektu sme urobili v záujme kupujúcich, aby im nevypršala lehota, v ktorej si elektromobil môžu zabezpečiť,“ skonštatoval Galek.

On-line registrácia na stránke bola spustená ešte 16. decembra minulého roka. Celá 6-miliónová suma vyčlenená na podporu bola rezervovaná v priebehu 3 minút a 41 sekúnd. Záujemcovia si rezervovali dotáciu na 786 ekologických áut prostredníctvom 668 žiadostí.

Prvé kolo podpory budovania nabíjacích staníc bolo vyhlásené minulý rok v júli. Určené bolo pre samosprávy. Zmluvy o poskytnutie dotácie na vybudovanie nabíjacích staníc pre elektromobily s technológiou AC rezort uzavrel so 71 mestami a obcami. Druhé kolo výzvy malo byť vyhlásené v apríli.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karol Galek
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR