Súťaž na obchvat Šale má začať čo najskôr, minister Doležal dal slovo primátorovi

Práca na ceste, cesta, dopravné obmedzenie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovenská správa ciest (SSC) má úlohu vyhlásiť novú súťaž na výstavbu obchvatu Šale. Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina) informoval, že už by nič nemalo brániť začatiu verejného obstarávania. „Dal som slovo aj primátorovi Šale. Mali by sme súťaž spustiť čím skôr,“ povedal minister na sociálnej sieti.

Štátni cestári vlani koncom júna zrušili verejnú súťaž na výstavbu obchvatu Šale preložkou cesty prvej triedy I/75 v dĺžke takmer 12 kilometrov a za predpokladanú cenu vyše 60 mil. eur bez DPH.

Urobili tak po viac ako dvoch rokoch od začiatku tendra pre nedostatok finančných prostriedkov. Riadiaci výbor prioritných osí 1 až 6 Operačného programu Integrovaná infraštruktúra, ktorý riadi ministerstvo dopravy a výstavby, počas vyhodnotenia ponúk rozhodol o vyradení obchvatu mesta zo zoznamu národných projektov v rámci tohto operačného programu, čo znamenalo stratu finančného krytia.

Slovenská správa ciest chcela výstavbu obchvatu Šale financovať zo zdrojov Európskej únie a štátneho rozpočtu v programovom období 2014 až 2020. Výstavba novej cesty bola plánovaná na tri roky, nebola by hotová do konca roka 2023, dokedy je potrebné využiť európske peniaze v danom programovom období eurofondov. Cestári pri zrušení súťaže oznámili, že sa budú v roku 2022 uchádzať o finančný príspevok pre obchvat z nového Operačného programu Slovensko v programovom období 2021 až 2027.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Doležal
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRSSC Slovenská správa ciest